System płatności PayPal przy transakcjach walutowych
2019-06-05 13:51
Różnice kursowe przy koncie PayPal © Creativa Images - Fotolia.com
Przeczytaj także: Operacje walutowe na koncie złotówkowym z różnicami kursowymi
Faktura walutowa
Sprzedaż towaru czy usługi generuje przychód podlegający opodatkowaniu. W którym momencie? Ustawodawca przewidział tutaj kilka różnych sytuacji, w których nie zawsze wystawienie faktury musi być równoznaczne z powstaniem przychodu. Najczęściej przychód będzie powstał z chwilą wykonania usługi lub wydania towaru, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Co przy tym niezwykle ważne, ustawodawca nie przewidział odrębnych regulacji prawnych dla sprzedaży internetowej. Stosowane są tutaj zatem ogólne zasady powstawania przychodu.
W takim przypadku przychód w walucie obcej należy przeliczyć na złotówki wg średniego kursu danej waluty ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu pieniędzy na konto PayPal (art. 11a ust. 1 ustawy o PIT).
fot. Creativa Images - Fotolia.com
Różnice kursowe przy koncie PayPal
Różnice kursowe (w stosunku do uzyskiwanych przychodów) powstają natomiast, gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, po przeliczeniu na złote wg właściwego średniego kursu NBP, różni się od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej wg faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia bądź, gdy nie jest możliwe uwzględnienie kursu faktycznego, wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu pieniędzy (art. 24c ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 1, ust. 4 i ust. 6 ustawy o PIT).
Dodatnia różnica kursowa powstaje, gdy przychód należny jest niższy od wartości otrzymanych środków. Z ujemną różnicą kursową mamy natomiast do czynienia, gdy przychód należny jest wyższy od wartości otrzymanych środków (art. 24c ust. 2 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT). Dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne różnice kursowe - koszty uzyskania przychodów (art. 24c ust. 1 ustawy o PIT).
Przelew środków z konta PayPal na złotówkowy rachunek bankowy
W opisanej sytuacji różnice kursowe mogą występować zarówno na etapie wpływu środków finansowych w walucie na konto PayPal jaki i ich późniejszej wypłacie na rachunek bankowy, kiedy to wartości wyrażone w euro są przeliczane przez system PayPal na złote po określonym kursie.
Tutaj należy stosować art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT.
W związku z powyższym gdy przy przelewie środków finansowych z konta PayPal na złotówkowe konto bankowe system PayPal dokonuje przeliczenia waluty obcej po określonym kursie i na rachunek bankowy podatnika przelewa złotówki, do obliczenia różnic kursowych należy:
- środki wpływające na konto PayPal (jako zapłatę za towar/usługę) wycenić po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień ich otrzymania,
- środki wypływające (przekazywane na rachunek bankowy) należy wyceni po kursie zastosowanym przez system PayPal do przewalutowania.
Kolejności wyceny tak rozchodowanych środków finansowych z konta PayPal należy dokonać wg jednej z przyjętych metod, tj. FIFO (pierwsze przyszło – pierwsze wyszło), LIFO (Ostatnie przyszło – pierwszy wyszło), kursów przeciętnych (średnioważonych). Należy przy tym pamiętać, że wybranej metody nie można zmieniać w trakcie roku (o czym mówi art. 24c ust. 8 ustawy o PIT).
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)