Opodatkowanie VAT udzielenia licencji na oprogramowanie komputerowe
2019-05-07 13:59
VAT na licencje na programy komputerowe © bnenin - Fotolia.com
Przeczytaj także: Licencje na programy komputerowe w podatku VAT
Problematyka ta stała się przedmiotem analizy Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 02.04.2019 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.887.2018.2.JS). O rozstrzygnięcie w zakresie czy usługi udzielenia licencji można zakwalifikować jako usługi o charakterze jednorazowym oraz ustalenia powstania obowiązku podatkowego zwrócił się podatnik, który stosował różne zasady udzielania licencji (nie świadcząc przy tym żadnych usług dodatkowych związanych z udzielona licencją) i sposoby rozliczenia wynagrodzenia z tego tytułu.Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi. Jeżeli dla ww. usług zostaną ustalane następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, lub też usługi te będą świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok i w związku z ich dokonaniem w danym roku mogą nie upłynie termin płatności, dla celów ustalenia ich wykonania, znajdują zastosowanie umowne zasady uznania danej usługi za wykonaną. Należy zauważyć, że w przypadku, gdy przed wykonaniem usługi uiszczane będą raty, zaliczki, przedpłaty to, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
fot. bnenin - Fotolia.com
VAT na licencje na programy komputerowe
Organ uznał, że w przypadku, w którym udzielenie licencji będzie miało miejsce w konkretnym dniu określonym w umowie (np. w dniu podpisania umowy lub w dniu przekazania oprogramowania i kluczy licencyjnych, lub we wskazanej w umowie konkretnej dacie) obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia licencji powstanie w dniu podpisania umowy lub w dniu przekazania oprogramowania i kluczy licencyjnych lub we wskazanej w umowie konkretnej dacie. Otrzymanie płatności przed wykonaniem usługi udzielenia licencji odniesie ten skutek, że obowiązek powstanie na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, a więc z chwilą otrzymania płatności w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
W sytuacji, gdy licencja będzie udzielana w momencie podpisania umowy, a płatność należności licencyjnych będzie następowała w okresach rozliczeniowych, zaś umowa nie będzie się odnawiała w związku z dokonaną płatnością, za moment wykonania usługi, stosownie do art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, będzie należało uznać ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, do którego będzie odnosiła się dana płatność.
Jeżeli licencja udzielana będzie na następujące po sobie okresy rozliczeniowe i warunkiem otrzymania prawa do korzystania z licencji w danym okresie umownym będzie dokonanie wpłaty przez licencjobiorcę, to obowiązek podatkowy dla udzielenia licencji w danym okresie rozliczeniowym powstanie na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, czyli w dniu dokonania zapłaty (która warunkuje rozpoczęcie trwania licencji).
Jeśli jednak umowa licencyjna będzie przewidywała przeniesienie praw do licencji z momentem podpisania umowy, a płatności będą określone w ratach, to nie będzie to automatycznie oznaczało, że obowiązek podatkowy powstanie w dniu dokonania płatności poszczególnych rat. Obowiązek podatkowy powstaje bowiem już z dniem podpisania umowy, czyli faktycznego wykonania usługi, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.
Należy zatem uznać, że ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT wymaga od licencjodawcy podjęcia szeregu działań w celu prawidłowego określenia momentu wykonania usługi. Ustawa o VAT nie definiuje tego momentu, ani w żaden sposób nie precyzuje, jakimi kryteriami należy posługiwać się dla jego określenia. Dlatego badając kiedy faktycznie doszło do wykonania usługi należy oprzeć się na treści umowy licencyjnej i poddać ją szczegółowej analizie prawnopodatkowej, np. ustalając kiedy dojdzie do przekazania licencji, czy wraz z udzieleniem licencji świadczone będą określone czynności cykliczne, na czym będą one polegały oraz kiedy zostanie dokonana płatność.
oprac. : Konrad Bartuzel / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)