eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatnicy zwolnieni z CIT mają więcej czasu na rozliczenie roczne

Podatnicy zwolnieni z CIT mają więcej czasu na rozliczenie roczne

2019-03-25 13:56

Podatnicy zwolnieni z CIT mają więcej czasu na rozliczenie roczne

Kto może złożyć rocznego CIT do końca października 2019 r.? © Natee Meepian - Fotolia.com

Małe podmioty podatku dochodowego od osób prawnych, które na chwilę obecną nie posiadają podpisu kwalifikowanego, mogą odetchnąć z ulgą. Został im bowiem wydłużony termin na złożenie rozliczenia podatkowego za ubiegły rok. Problem jednak pozostaje.

Przeczytaj także: Więcej czasu na złożenie CIT-a za 2018 rok

Przypomnijmy, obecnie podatnicy CIT rozliczenia podatkowe mogą wysyłać tylko drogą elektroniczną. Jeszcze nie tak dawno zaś papierowy formularz mogli składać ci, którzy pełnili funkcję płatnika dla nie więcej niż 5 podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (z tyt. umowy o pracę, umowy zlecenia) lub nie pełnili tej funkcji w ogóle. Kto najczęściej korzystał z tej preferencji? Przede wszystkim małe stowarzyszenia, fundacje, związki zawodowe, ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe, koła gospodyń wiejskich itp.

Budżet takich podmiotów na ogół nie jest bowiem zbyt wysoki i nie korzystają one z profesjonalnych usług księgowych, a i członkowie takich organizacji na ogół nie posiadają podpisu elektronicznego. Księgowością i rozliczeniem podatku zajmuje się tutaj z reguły jeden z członków zarządu, który do tej pory składał papierowego CIT-a (jak i papierowe sprawozdanie finansowe). Przypomnijmy, że takie małe podmioty niewpisane do rejestru przedsiębiorców KRS sprawozdanie finansowe składały (i nadal składają) tylko w urzędzie skarbowym. Niestety od tego roku powyższe dokumenty mogą przyjąć tylko formę elektroniczną (CIT-a składa się za pośrednictwem bramki e-deklaracji, zaś sprawozdanie finansowe na elektronicznym nośniku danych np. płyta CD/DVD, pendrive, czy też na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu).

fot. Natee Meepian - Fotolia.com

Kto może złożyć rocznego CIT do końca października 2019 r.?

Małe fundacje, koła gospodyń wiejskich czy OSP mają wydłużony czas na złożenie rocznego CITa – do końca października 2019 r. Mogą zatem na spokojnie poszukać osoby, która użyczy im swojego podpisu elektronicznego do przesłania formularza skarbówce. Od tego roku bowiem CIT może zostać złożony wyłącznie elektronicznie.


Problemy takich organizacji z fizycznymi możliwościami składania powyższych informacji w formie cyfrowej były nakreślane resortowi finansów. Ten w marcu zapowiedział prace nad udogodnieniami w tym zakresie, zaś doraźnie wydłużenie terminu na złożenie elektronicznego CIT-a (przypomnijmy – składa się go w ciągu 3 miesięcy od końca roku podatkowego).
W dniu 22.03.2019 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 549 ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Na mocy tego rozporządzenia za rok 2018 (albo inny rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2017 i kończący przed dniem 1 lipca 2019 r.) został wydłużony termin na złożenie rozliczenia CIT do dnia 31 października 2019 r. Dłuższy termin na złożenie deklaracji obejmie jednakże wyłącznie podatników:
  • osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawych;
  • nieobowiązanych w rozliczanym roku podatkowym do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1‒4, art. 42 ust. 1a‒4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (a więc mówiąc w pewnym uproszczeniu – nie występujących w roli płatnika względem osób fizycznych).

Niewątpliwie jest to działanie doraźne, które nie rozwiązuje problemu. W dalszym ciągu bowiem takie organizacje (zgodnie z obecnym stanem prawnym) zeznanie CIT muszą podpisać przy pomocy podpisu kwalifikowanego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: