Wykazanie w zeznaniu podatkowym 1% podatku dla OPP
2019-03-01 12:41
1% podatku w PIT za 2018 rok © Pio Si - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przekazanie 1% podatku dla wybranej OPP w PIT za 2017 r.
Tradycyjnie, podatkiem nie można się podzielić z dowolną organizacją, a jedynie tą, która znalazła się w odpowiednim wykazie. O tym jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz o zasadach jego prowadzenia, decydują przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Gdzie ów wykaz można znaleźć?Jak przekazać podatek?
Ustawodawca zadbał o to, aby obowiązki związane z przekazaniem 1% podatku wybranej organizacji, zostały ograniczone do absolutnego minimum. Sam podatek organizacji przekaże urząd skarbowy na wniosek wyrażony przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo jego korekcie (pod warunkiem, że ta zostanie dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.
Nam czym polega ów wniosek? Jest on niczym innym, jak wskazaniem w zeznaniu podatkowym (bądź jego korekcie) numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz wysokości daniny, którą chcemy się podzielić (nie więcej jednak niż 1 % podatku należnego).
Wnioskowaną kwotę do przekazania zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeżeli podatnik się pomyli i wskaże wartość wyższą, naczelnik urzędu skarbowego dokona jej ograniczenia do przysługującego limitu.
fot. Pio Si - Fotolia.com
1% podatku w PIT za 2018 rok
To podstawowy i główny warunek skorzystania z opisanej możliwości. Oprócz niego trzeba jednak pamiętać też o innych. I tak po pierwsze konieczna jest zapłata podatku wynikająca ze złożonego zeznania podatkowego. Jeżeli podatnik tego nie uczyni w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia PITa, fiskus części podatku OPP nie przekaże.
Po drugie - ważne są terminy rozliczeń. I tak w przypadku składania zeznania podatkowego to musi zostać złożone w ustawowym terminie, aby można było przekazać 1% wybranej OPP. Jeżeli składamy korektę, to tylko w ciągu miesiąca od upływu terminu przewidzianego dla złożenia zeznania. W korekcie można oczywiście wskazać inną organizację, aniżeli w deklaracji pierwotnej.
Formy wniosków
Sposób dokonania rozliczeń podatkowych rozrasta się. W dalszym ciągu PIT-a można wypełnić samemu i przekazać go do urzędu skarbowego (osobiście, za pośrednictwem poczty bądź elektronicznie). Podatnicy uzyskujący jedynie przychody od organów rentowych/emerytalnych, z których to otrzymali PIT-40A, w ogóle nie muszą się rozliczać, gdyż zrobił to za nich płatnik (chyba że chcą skorzystać z ulg podatkowych, wówczas należy na tej podstawie samodzielnie wypełnić PIT-a). Wreszcie poczynając od rozliczeń podatkowych za rok 2018 fiskus udostępnił nową usługę na swojej stronie internetowej (populink https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ www.podatki.gov.pl>p olegającą na wstępnie wypełnionym zeznaniu podatkowym dla każdego, kto rozlicza się na PIT-37 lub PIT-38. Tak przygotowane PIT-y same się zatwierdzą i zostaną przyjęte jako złożone przez podatnika, gdy ten nie dokona rozliczenia w inny sposób (czy też nie zatwierdzi, odrzuci, zmieni danych we formularzu wypełnionym przez skarbówkę).
Jak w poszczególnych przypadkach podzielić się podatkiem z wybraną OPP? Podatnicy wypełniający PIT-a samodzielnie w odpowiednim jego polu po prostu wskazują numer KRS wybranej organizacji oraz wartość wnioskowanej daniny, która ma jej zostać przekazana.
Ci, których rozliczył płatnik, aby jedynie przekazać 1% swojego podatku dla OPP, powinni wypełnić formularz PIT-OP. Oświadczenie to składa się właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym (czyli terminie przewidzianym dla złożenia zeznania podatkowego).
A jak mają zachować się ci, którzy korzystają z nowej usługi w postaci rozliczenia podatkowego przygotowanego przez fiskusa? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podatnik może dowolnie modyfikować tak przygotowanego PIT-a, w tym także wpisać do niego dane organizacji, której ma zostać przesłany 1% jego podatku i tak poprawione zeznanie zatwierdzić.
Także jednak ci, którzy w sporządzonego przez organy podatkowe PIT-a nie chcą ingerować, również mogą liczyć na to, że urząd skarbowy i tak przekaże 1% ich należnego podatku którejś z organizacji. Zgodnie bowiem z zapowiedziami oraz uzasadnieniem do ustawy wprowadzającej to rozwiązanie, PIT roczny będzie wypełniany „bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS OPP, której w ubiegłym roku przekazał 1% podatku należnego) i przede wszystkim danych znajdujących się w rejestrach własnych Szefa KAS (…) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (…), PESEL (…) czy OPP”. W automatycznie sporządzonym zeznaniu podatkowym winny zatem znaleźć się dane tej organizacji pożytku publicznego, której podatnik przekazał 1% podatku rok wcześniej (o ile ta również w roku bieżącym jest uprawniona do jego utrzymania).
W jednym zeznaniu podatkowym podatek można przekazać tylko jednej organizacji pożytku publicznego. Składając kilka PIT-ów, każdy z nich może zawierać dane innej organizacji.
Kiedy podatek trafi do OPP?
Z obowiązku przekazania 1% podatku organy podatkowe wywiązują się od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy podany przez OPP. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego.
Dodatkowo urząd skarbowy właściwy według siedziby OPP, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje OPP zbiorczą informację o:
- danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu oraz
- wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji,
- przeznaczeniu kwoty przez OPP (cel szczegółowy)
Naczelnik urzędu skarbowego odstępuje natomiast od przekazania 1% podatku na rzecz OPP, jeżeli organizacja nie podała rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku lub podała go nieprawidłowo, albo organizacja OPP została usunięta z wykazu prowadzonego zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego. Kwota ta nie zostanie również przekazana, gdy podatnik we wniosku o przekazanie 1% poda numer wpisu do KRS, którego nie zawiera wskazany wyżej wykaz.
Jeżeli podatnik w swoim wniosku poda kwotę, która przekracza wysokość 1% jego podatku należnego, naczelnik urzędu skarbowego przekaże na rzecz wybranej OPP kwotę w prawidłowej wysokości.
1% także od nierezydentów
Podatnicy mający w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy (tzw. nierezydenci), a składający zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, również mogą podzielić się swoim podatkiem. Wybierają oni organizację pożytku publicznego z wykazu określonego za poprzedni rok podatkowy.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)