eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweW jakim terminie otrzymasz zwrot podatku z rocznego PIT 2018?

W jakim terminie otrzymasz zwrot podatku z rocznego PIT 2018?

2019-01-17 13:29

W jakim terminie otrzymasz zwrot podatku z rocznego PIT 2018?

Termin zwrotu podatku: 30 dni, 45 dni a może 3 miesiące? © whitelook - Fotolia.com

Początek 2019 r. przyniósł istotne zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany te objęły m.in. zasady rozliczania PITów. Do ustawy podatkowej trafił nowy termin składania części zeznań podatkowych, do Ordynacji podatkowej nowe terminy zwrotu podatku. Mimo, że zmiany obowiązują dopiero od stycznia, należy je stosować już do rozliczeń 2018.

Przeczytaj także: Jak szybciej otrzymać zwrot podatku z rocznego PIT-a?

Przypomnijmy, do tej pory PITy roczne podatnicy rozliczali co do zasady od 1 stycznia do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczanym (ryczałtowcy do końca stycznia). Dla przykładu zatem sztandarowy PIT-37 za 2017 r. należało oddać w okresie 1.01-30.04.2018 r.
Gdy wyliczony w PIT podatek był wyższy od wpłaconych (bezpośrednio przez podatnika bądź za pośrednictwem płatnika) zaliczek, do 30 kwietnia 2018 r. (bez względu na to, ile wcześniej złożono samego PITa) należało też uregulować brakującą daninę. W przeciwnym razie zobowiązanie podatkowe przekształcało się w zaległość podatkową, którą należało uiścić razem z odsetkami za zwłokę.

A co w sytuacji, gdy suma wpłaconych zaliczek była wyższa od wyliczonego w rocznym PIT podatku? Wówczas występowała nadpłata podatku, która była podatnikowi zwracana (gdy nie miał on zaległości w zapłacie podatków). W jakim terminie? Maksymalny termin zwrotu to 3 miesiące liczone od dnia złożenia rozliczenia podatkowego lub jego korekty.

Zwrot ten jednakże na ogół można było uzyskać dużo wcześniej. Ci podatnicy, którzy rozliczyli się na początku stycznia jako pierwsi, często uzyskiwali go już po kilku dniach od złożenia PIT-a. Im później złożone rozliczenie i ich większa ilość w skarbówce, tym termin zwrotu był dłuższy, dochodząc do wskazanych wyżej 3 miesięcy. Gdy fiskus termin maksymalny zwrotu przekroczył, musiał oddać nadpłacony podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

fot. whitelook - Fotolia.com

Termin zwrotu podatku: 30 dni, 45 dni a może 3 miesiące?

Od tego roku zwrot terminu nadpłaty z rocznego PIT co do zasady będzie liczony nie wcześniej niż od 15 lutego. Skrócono za to maksymalny termin zwrotu, który ma fiskus: z 3 miesięcy do 45 dni. Krótszy termin obejmie jednakże jedynie tych, którzy rozliczają się ze swoich dochodów elektronicznie. Termin zwrotu powinien być jeszcze krótszy, gdy podatnik posiada kartę dużej rodziny.


Rok 2019 przynosi zmiany


Przy zeznaniach PIT za rok 2018 opisane wyżej zasady się zmieniły. Nadal wprawdzie trzeba się z uzyskanych dochodów rozliczyć, a gdy z PIT-a wychodzi nadpłata, fiskus dokona jej zwrotu, niemniej zmianie uległy niektóre terminy i sposoby rozliczenia.
Obecnie podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Warto w tym miejscu dodać, że regulacje prawne w tym kształcie przy PIT za 2018 r. obowiązują tylko w stosunku do zeznań PIT-37 oraz PIT-38. Pozostałe rozliczenia roczne, czyli PIT-36, PIT-36L czy PIT-39 można składać na starych zasadach. W przyszłym roku jednakże także i te zeznania podatkowe obejmą nowe terminy.

Co oznacza nowe rozwiązanie dla Kowalskiego? Przede wszystkim dłuższy termin oczekiwania na zwrot podatku. Obecnie bowiem złożenie PIT-37 za 2018 r. nawet 2 stycznia 2019 r. z wykazaną nadpłatą podatku nie pozwoli na jej odzyskanie jeszcze w styczniu (co w latach poprzednich było normą). Fiskus bowiem takiego PIT-a i tak przyjmie dopiero z datą 15 lutego i to od tego dnia będzie liczony bieg terminu zwrotu (a nie wcześniejszego dnia złożenia samego zeznania podatkowego). Podatnik zatem zwrotu nie otrzyma przed 15 lutego.

Wyjątkiem są rozliczający się na innych deklaracjach niż PIT-37 i PIT-38, czyli w zasadzie PIT-36 i PIT-36L. W tym roku (jako ostatnim) ich PITy będą przyjmowane pod faktyczną datą złożenia, czyli nawet przed 15 lutego. Zatem tutaj nadpłata wynikająca z takiego PIT-a złożonego w styczniu będzie mogła być zwrócona jeszcze w tym samym miesiącu.

A ile fiskus będzie miał czasu na dokonanie zwrotu? Tutaj także zaszły zmiany. Od 2019 r. ustawowe terminy zwrotu nadpłaty z rocznego PIT są dwa: 45 dni i 3 miesiące (liczone od daty złożenia formularzy).

I tak 45-dniowy termin zwrotu nadpłaty fiskusa będzie obowiązywał, gdy podatnik złoży rocznego PIT-a za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku PIT-ów złożonych drogą tradycyjną (czyli papierowych), termin zwrotu wyniesie 3 miesiące.
Warto wiedzieć
Poczynając od rozliczeń podatkowych 2018 fiskus przygotuje dla podatników PIT-37 i PIT-38, które ci będą mogli odrzucić, zmienić czy zaakceptować. Akceptacja będzie równoznaczna ze złożeniem zeznania podatkowego. W przypadku podatnika, który nie podejmie żadnej z powyższych czynności ani też nie złoży odrębnego PITa, tak sporządzone przez fiskusa zeznanie stanie się tym właściwym (tzw. automatyczna akceptacja). Akceptacja ta nastąpi jednak dopiero z upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego i dopiero od tego dnia będzie liczony termin ewentualnego zwrotu.

Oczywiście złożenie korekty zeznania będzie skutkowało liczeniem terminu zwrotu na nowo.
W przypadku korekty deklaracji PIT z większą kwotą do zwrotu, niezbędnym jest wniosek o zwrot nadpłaty (osobne pismo w sprawie zwrotu wskazanej kwoty). Wykazanie w deklaracji korygującej nadpłaconego podatku jest niewystarczające.
Warto wiedzieć
W zeznaniach PIT za 2018 r. pojawiło się nowe pole, w którym podatnicy mogą powiadomić fiskusa o posiadaniu karty dużej rodziny. Zgodnie z zaleceniami dla fiskusa zaznaczenie tego faktu powinno skutkować zwrotem nadpłaty w ciągu 30 dni.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: