eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweFormularze zeznań podatkowych za rok 2018

Formularze zeznań podatkowych za rok 2018

2019-01-15 13:14

Przeczytaj także: Zawieszenie/likwidacja firmy a sprzedaż środka trwałego w PIT


Dochody z giełdy na PIT-38


Kolejnym formularzem, z którym zetknie się spora część podatników, jest PIT-38. To zeznanie podatkowe przewidziane zostało dla rozliczania przychodów uzyskanych z tytułu:
  1. odpłatnego zbycia:
    • papierów wartościowych,
    • pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
    • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
    • udziałów w spółkach mających osobowość prawną
  2. objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Formularz ten, za rok 2018, należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. Wykazane w nim przychody nie są łączone z przychodami opodatkowanymi w inny sposób. Opodatkowaniu podlega tutaj dochód, zaś właściwa stawka podatku dla tego rodzaju dochodów wynosi 19%.

PIT-39 dla rozliczenia sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


O podatku nie mogą zapomnieć dokonujący sprzedaży (czy zamiany) prywatnego majątku „nieruchomego” czyli samej ziemi, gruntu wraz z budynkiem, mieszkania, a także udziałów w powyższych czy określonych praw majątkowych (np. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).
Z fiskusem trzeba się rozliczyć, gdy pomiędzy nabyciem a (odpłatnym) zbyciem nie upłynęło 5 lat (licząc od końca roku ich nabycia, zarówno odpłatnego jak i nieodpłatnego). PIT-a należy złożyć nawet wtedy, gdy na transakcji zbycia/zamiany nie wystąpił dochód do opodatkowania.

Do rozliczania przychodów ze sprzedaży nieruchomości (oraz związanych z nimi praw majątkowych) służy formularz oznaczony symbolem PIT-39. Opodatkowany jest tutaj dochód rozumiany jako różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a kosztami jego uzyskania. Ustawodawca przewidział także ulgę podatkową deklarowaną bezpośrednio w tej deklaracji .

Zeznanie PIT-39 za 2018 r. należy złożyć w urzędzie skarbowym od początku roku do końca kwietnia 2019 r.

Inne dochody opodatkowane skalą podatkową w PIT-36


Zakres dochodów rozliczanych na formularzu PIT-37 jest ograniczony jedynie do tych, które są uzyskiwane za pośrednictwem płatnika. Ustawa podatkowa zawiera natomiast szeroki katalog dochodów w ten sposób opodatkowanych, przy których płatnik nie występuje.

Jeżeli podatnik takie dochody uzyska, powinien rozliczyć się na PIT-36.

Formularz ten ma bardzo szerokie zastosowanie (w związku z czym jest też dużo bardziej skomplikowany od PIT-37). Oprócz opisanych wyżej przychodów z działalności gospodarczej ujmuje się w nim także m.in. przychody
  • z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, jeżeli przychody te są opodatkowane na ogólnych zasadach wg skali podatkowej,
  • od których podatnicy byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
  • ze źródeł przychodów położonych za granicą,
  • z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek (są to np. umowy cywilnoprawne zawierane przez dwie osoby prywatne, tj. nieprowadzące działalności gospodarczej).

Ponadto wypełniają go także podatnicy, którzy:
  • korzystają z tzw. kredytu podatkowego
  • doliczają do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci
  • obniżają dochód o straty z lat ubiegłych
  • uzyskują przychody z tzw. innych źródeł (np. nagrody, sprzedaż przed upływem pół roku prywatnych rzeczy ruchomych itp.)
  • są nierezydentami i wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy (określony w art. 29 ustawy), jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika,
  • prowadzą działy specjalne produkcji rolnej.

Termin złożenia PIT za 2018 r., gdzie podatek liczony jest od dochodu, przypada na dzień 30 kwietnia 2019 r. W tym samym czasie trzeba, oprócz złożenia formularza, uregulować należy podatek wynikający z zeznania. Ryczałtowcy zapłaty podatku dokonują natomiast w terminie dla nich właściwym, tj. do 31 stycznia 2019 r.
Jeżeli zeznania podatkowego wynika nadpłata podatku, fiskus dokona jej zwrotu podatnikowi. Termin zwrotu jest różny w zależności od sposobu złożenia rocznego PIT. Gdy ten przyjął formę elektroniczną, podatnik na zwrot będzie czekał maksymalnie 45 dni od złożenia PITa. Gdy złożono wersją papierową, termin ten wydłuży się do 3 miesięcy.

Gdy PIT-37 koliduje z PIT-36


Zakres informacji wykazywanych na formularzu PIT-36 zawiera miejsce dla wszystkich przychodów, które rozliczane są na PIT-37. Podatnik, który uzyskuje jedynie dochody, dla których znajduje się miejsce zarówno w PIT-37 jak i PIT-36 wypełnia jedynie ten pierwszy.
Jeżeli jednak obok takich dochodów uzyskałby również inne, wykazywane jedynie w PIT-36, to w tym zeznaniu powinien rozliczyć wszystkie uzyskane dochody, a opodatkowane skalą podatkową. Nie należy tutaj składać odrębnie dwóch zeznań podatkowych, czyli PIT-37 i PIT-36.

Nowe zasady rozliczeń


Rok 2019 przyniósł zmiany nie tylko w terminach składania rocznych PIT-ów. Poczynając od zeznań podatkowych 2018 r. szef KAS przygotuje elektroniczne PITy dla wszystkich podatników rozliczających się na PIT-37 lub PIT-38. Podatnicy nie zostali jednakże pozbawieni możliwości rozliczenia się samodzielnie.
Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. w artykułach Termin rozliczenia rocznego PIT 2018 czy Zeznanie PIT za 2018 r. rozliczy fiskus.

Nowe formularze


W 2018 r. do systemu podatkowego weszły nowe zasady rozliczania przedsiębiorstw w spadku. Przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:
  • zarządu sukcesyjnego albo
  • uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano odpowiedniego zgłoszenia.

Przychody/dochody takiego przedsiębiorstwa również należy rozliczyć. Służą temu te same formularze, na których rozliczają się „zwykli” przedsiębiorcy, czyli PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, z tą różnicą, że dołożono im literę „S” (PIT-28S, PIT-36S i PIT-36LS).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: