Świadczenie 500+ oraz alimenty w rocznym zeznaniu podatkowym
2019-01-03 13:48
Alimentów i 500 plus w PIT się nie ujmuje © anix - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek liniowy: nawet zawieszona firma wyłącza preferencyjne opodatkowanie
Alimenty na dzieci
Art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że zwolnione od tego podatku są alimenty:
a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł;
Otrzymywane alimenty na dzieci małoletnie są zatem zwolnione z podatku (nawet gdy drugi rodzic zgodził się je płacić dobrowolnie poza rozprawą sądową) i to bez względu na ich wysokość. W efekcie nie należy ich ujmować w rocznym PIT – tutaj bowiem wykazywane są jedynie przychody/dochody opodatkowane.
Sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej, gdyby Pani Marta otrzymywała alimenty na siebie. Wówczas to do kwoty 700 zł miesięcznie wprawdzie byłyby one zwolnione od podatku, ale tylko pod warunkiem, że ich wypłata następowałaby na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej.
W przeciwnym razie obowiązkowo należałoby je doliczyć do dochodów w rocznym PIT (podobnie jak alimenty zasądzone, których wartość przekroczyłaby miesięcznie 700 zł – tutaj opodatkowana jest tylko nadwyżka ponad ten limit).
fot. anix - Fotolia.com
Alimentów i 500 plus w PIT się nie ujmuje
500+ w rocznym PIT
Świadczenie 500+ jest świadczeniem wychowawczym przyznawanym na podstawie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r. poz. 2134). Art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi natomiast, że wolne od podatku są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
W rezultacie zatem także i tego świadczenia nie należy ujmować w rocznym rozliczeniu podatkowym.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)