eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweDostawa wewnątrzwspólnotowa a stawka VAT

Dostawa wewnątrzwspólnotowa a stawka VAT

2006-06-06 09:39

Wysłałem towar do odbiorcy w Słowenii poprzez TNT. Kontrahent posiada unijny numer VAT. Wystawiłem fakturę, na której w jednej pozycji ująłem wartość towaru, a w drugiej koszty transportu. Ponieważ była to dostawa wewnątrzwspólnotowa, do obydwu zastosowałem 0% VAT. Gdy zapytałem w US, czy postąpiłem właściwie, otrzymałem odpowiedź, że transport powinienem opodatkować stawką 22%. Czy urząd skarbowy ma rację czy też powinienem się od tej decyzji odwołać?

Przeczytaj także: Wewnątrzwspólnotowa dostawa: jakie dokumenty?

Prawidłową formą przerzucania na nabywców kosztu transportu sprzedawanych towarów jest uwzględnienie ich w cenie sprzedawanych towarów. Jak bowiem wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 maja 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 120/01, publ. Glosa 2003/3/41), „świadczenie sprzedawcy zobowiązującego się dostarczyć towar kupującemu do wskazanego przez niego miejsca obejmuje także koszty transportu, co oznacza, że na podstawie art. 15 ust. 1 VATU (obecnie art. 29 ust. 1 ustawy o VAT – przyp. red.) podstawa opodatkowania takiej sprzedaży obejmuje również koszty przewozu, niezależnie od podmiotu realizującego ten przewóz, a całość świadczenia powinna być opodatkowana według stawki podatkowej właściwej dla realizacji tego świadczenia, czyli sprzedaży (obecnie dostawy – przyp. red.) towaru”.

Zasada ta dotyczy również wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Prawidłowo postąpisz, nie wykazując kosztów transportu w osobnej pozycji faktury unijnej, lecz powiększając o te koszty ceny netto towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy (de facto oznaczać to będzie opodatkowanie transportu stawką 0%).

Z treści pytania wynika, że nie zdecydowałeś się na wkalkulowanie kosztów transportu w cenę dostarczanych towarów, lecz potraktowałeś transport jako odrębną od dostawy usługę. A zatem dokonałeś odsprzedaży wewnątrzwspólnotowej usługi transportowej. Miejsce świadczenia tej usługi znajduje się w Słowenii (art. 28 ust. 3 ustawy o VAT), a więc nie podlega ona opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji odsprzedaż przedmiotowej usługi powinieneś udokumentować fakturą uproszczoną, a więc fakturą bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Faktura taka powinna zawierać numer słowackiego kontrahenta oraz informację, że jest on zobowiązany do rozliczenia podatku jako nabywca usługi.

Skoro potraktowałeś transport jako odrębną od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów usługę, nie było prawidłowe zastosowanie stawki 0% VAT. Stanowisko organu podatkowego jest także nieprawidłowe. Transport w takiej sytuacji należy potraktować jako usługę niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: