eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweEwidencjonowanie usług najmu/dzierżawy na kasie fiskalnej

Ewidencjonowanie usług najmu/dzierżawy na kasie fiskalnej

2018-11-14 13:28

Ewidencjonowanie usług najmu/dzierżawy na kasie fiskalnej

Kasa fiskalna przy umowie najmu © pandit - Fotolia.com

Świadczysz usługi najmu bądź dzierżawy na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - pamiętaj, że co do zasady wartość tych usług musisz ewidencjonować na kasie fiskalnej. Prawodawca przewidział tutaj jednak kilka zwolnień, z których podatnik może, ale nie musi skorzystać.

Przeczytaj także: Prywatny najem a kasa fiskalna

1. Limit sprzedaży


Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym (nie dłużej jednak jak do 31.12.2018 r. – miejmy nadzieję, że w przyszłym roku obowiązywać będzie nowe rozporządzenie z podobnymi zwolnieniami) podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł. Prawo do tego zwolnienia traci się po upływie 2 miesięcy liczonych od końca okresu, w którym limit ten został przekroczony. W przypadku podatników rozpoczynających świadczenie usług na rzecz osób fizycznych kwotę obrotu uwzględnia się w proporcji do okresu wykonywania tych czynności.

Mówiąc innymi słowy i w pewnym uproszczeniu przedsiębiorca, którego sprzedaż dla osób prywatnych nie przekracza w roku wskazanego limitu, nie ma obowiązku jej ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej (o ile obowiązek taki nie wystąpił już wcześniej).
Powyższa regulacja odnosi się jednak do całej sprzedaży na rzecz konsumentów, a nie jedynie w zakresie obrotu z usług najmu.

2. Sprzedaż z fakturą


Przytoczone rozporządzenie wskazuje, że do końca grudnia 2018 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży korzystają czynności wymienione w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia.

fot. pandit - Fotolia.com

Kasa fiskalna przy umowie najmu

Zawierając umowy najmu bądź dzierżawy z konsumentami, nawet rozliczane w ramach najmu prywatnego, należy pamiętać o obowiązkach związanych z ich ewidencją na kasach rejestrujących. Dla tego typu usług ustawodawca przewidział jednak szereg zwolnień. Kasy fiskalnej zatem łatwo tutaj uniknąć.


W załączniku tym, pod pozycją 26, wymieniono natomiast wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, jeżeli ich świadczenie w całości zostało udokumentowane fakturą (PKWiU 68.20.1).

Z powyższego zwolnienia mogą przy tym skorzystać zarówno ci, którzy kasy fiskalnej jeszcze nie posiadają jak i już ewidencjonujący na niej obrót dla konsumentów.
Warto w tym miejscu dodać, iż obecnie fakturę może wystawić zarówno podatnik VAT czynny, jak i korzystający ze zwolnienia (np. podmiotowego do kwoty obrotu 200.000 zł czy z uwagi na określone czynności np. najem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe).

3. Zapłata za pośrednictwem poczty, banku, SKOK-u


Pozycja 26 załącznika zawiera jeszcze jedno zwolnienie. Otóż usługi najmu/dzierżawy nie muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Aby skorzystać z tego zwolnienia należy zadbać o to, aby najemca dokonujący przelewu dokładnie go opisał. Przytoczona regulacja mówi bowiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności ona dotyczyła.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 04.05.2017 r. nr 3063-ILPP2-2.4512.56.2017.1.MR wyjaśnił:

„(…) Odnosząc się do powyższego, wskazać należy, iż z uwagi na fakt, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi wynajmu mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 68.20.1, a ich wykonanie w całości zostało udokumentowane fakturą lub świadczący usługę Wnioskodawca otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła, to do dnia 31 grudnia 2017 r. Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 w związku z poz. 26 załącznika do tego rozporządzenia.

Podkreślić należy, że dokumentowanie usług najmu fakturami lub wpłatą bezgotówkową jest niezbędne dla skorzystania z prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tych usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej, na podstawie ww. przepisów.

Zatem, świadczone przez Gminę usługi wynajmu, które w całości dokumentowane są fakturami lub za które Wnioskodawca w całości otrzymuje zapłatę na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności wynajmu wpłata dotyczyła, po dniu centralizacji rozliczeń w podatku VAT ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, Gmina będzie mogła korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania ich sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej na podstawie przepisu § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 26 załącznika do rozporządzenia.(…)”

Najlepiej, aby wpłata taka wskazywała jakiego okresu dotyczy, jakiej nieruchomości (np. adresu) oraz kogo.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: