eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowośćWycena nieruchomości

Wycena nieruchomości

2006-05-28 14:00

Nieruchomości są jednym z najważniejszych składników aktywów każdej firmy. Posiadane nieruchomości pozwalają nie tylko na sprawne prowadzenie działalności, ale także są sposobem lokowania nadwyżek finansowych i umożliwiają późniejsze czerpanie z nich dodatkowych dochodów. Jak wycenisz posiadane przez Twoją firmę nieruchomości?

Przeczytaj także: Inwestycje krótkoterminowe w księgach rachunkowych

Wycena nieruchomości jest uzależniona od sposobu, w jaki dana nieruchomość znalazła się w Twojej firmie. Przed przystąpieniem do wyceny musisz ustalić, czy dana nieruchomość pochodzi z zakupu, wytworzenia we własnym zakresie, została otrzymana przez firmę w formie wkładu niepieniężnego na poczet objęcia akcji lub udziałów, a może firma otrzymała darowiznę.

Środki trwałe oraz środki trwałe w budowie, a do takich zaliczasz nieruchomości, wyceniasz według:
  • cen nabycia (zakupu),
  • kosztów wytworzenia.

Cena nabycia nieruchomości obejmuje cenę zakupu, czyli kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu: VAT i podatku akcyzowego, powiększoną o koszty bezpośrednio związane z zakupem oraz przystosowaniem przedmiotowej nieruchomości do stanu zdatnego do używania i pomniejszoną o rabaty, upusty i inne zmniejszenia i odzyski.

Koszt wytworzenia środków trwałych oraz środków trwałych w budowie to suma poniesionych kosztów za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia do dnia bilansowego lub do dnia przyjęcia danego składnika aktywów trwałych do użytkowania, w tym także:
  • VAT i podatek akcyzowy niepodlegające odliczeniu,
  • koszty obsługi zaciągniętych zobowiązań w celu sfinansowania danego środka trwałego, różnice kursowe, pomniejszone o przychody uzyskane z tych tytułów.

Wartość początkową środka stanowi także:
  • wartość rynkowa z dnia nabycia w przypadku darowizny lub innej formy nieodpłatnego utrzymania nieruchomości,
  • cena ustalona w umowie, nie wyższa jednak od wartości rynkowej tej nieruchomości w przypadku otrzymania nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego za udziały lub akcje.

Koszty ulepszenia nieruchomości, czyli przebudowy, rozbudowy, modernizacji i rekonstrukcji powiększają wartość początkową środka trwałego. Jednak ulepszenie musi powodować podwyższenie wartości użytkowej danego środka trwałego w stosunku do wartości początkowej (przy przyjęciu do użytkowania), mierzonej np. okresem użytkowania, zdolnością wytwórczą czy kosztami eksploatacji.


„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.

oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy Poradnik Finansowo-Księgowy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: