eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

2018-09-24 13:33

Zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

O zaprowadzeniu firmy i zawarcia umowy z biurem fiskusa nie powiadamiamy © Andrey Popov - Fotolia.com

W Dzienniku Ustaw z 14 września 2018 r. (poz. 1779) opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowelizacja dostosowuje rozporządzenie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Najistotniejsze zmiany opisujemy poniżej.

Przeczytaj także: Zasady prowadzenia PKPiR w 2018 r.

Zawiadomienie o prowadzeniu księgi i powierzeniu jej prowadzenia biuru


Z początkiem 2018 r. z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 24a ust. 3a i 3b) uchylona przepisy, które zobowiązywały do zawiadomienia urzędu skarbowego o
Przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi jednakże (w § 8 ust. 1 pkt 1 i § 10 ust. 2 i 3) nadał nakładały na podatników wspomniane obowiązki. Nowelizacja uchyliła te przepisy.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

O zaprowadzeniu firmy i zawarcia umowy z biurem fiskusa nie powiadamiamy

We wrześniu 2018 r. dokonano nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, która dostosowała jego przepisy do obecnego kształtu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zniesiono m.in. część obowiązków informacyjnych.


Udzielanie pożyczek pod zastaw


Nowelizacja rozporządzenia uchyliła przepisy dotyczące obowiązków ewidencyjnych u podatników prowadzących działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (§ 6 pkt 2, § 18 ust. 2, § 28 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia, a w objaśnieniach do prowadzenia księgi ust. 1 lit. c). Zmiana wynika z faktu, iż podmiot prowadzący taką działalność jako instytucja pożyczkowa musi być osobą prawną (spółka z o.o. lub spółka akcyjna), która to jest obowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Limitowanie płatności gotówkowych


Z uwagi na uchylenie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i zastąpieniem jej ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, znowelizowane przepisy rozporządzenia nie odwołują się już do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a mówią o płatnościach dokonanych bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Rzetelne księgi


Nowelizacja rozporządzenia poszerzyła katalog przesłanek uznania księgi za rzetelną. Zgodnie z nowelizacją księgę uznaje się za rzetelną również, gdy podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w księdze przed rozpoczęciem kontroli przez organ podatkowy lub w terminie, w którym podatnikowi przysługuje uprawnienie do skorygowania deklaracji na podstawie art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.
Zgodnie zobowiązującą obecnie procedurą kontroli celno-skarbowej, kontrolowanemu przysługuje prawo złożenia korekty deklaracji po wszczęciu kontroli w terminie 14 dni od wszczęcia tej kontroli. Złożona w tym terminie korekta deklaracji jest skuteczna prawnie. Ponieważ księga jest podstawą sporządzenia deklaracji, ustawodawca uznał, że skorygowaną w tym trybie księgę należy przyjąć jako rzetelną.

Zawiadomienie o sporządzeniu spisu z natury


Art. 44 ust. 2 i art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają na podatników obowiązek obliczania zaliczek na podatek z uwzględnieniem różnic inwentaryzacyjnych, jeżeli sporządzają oni spis z natury na koniec miesiąca. Jednocześnie obowiązek ten nie został uzależniony od zawiadomienia urzędu skarbowego o zamiarze sporządzenia takiego spisu.

§ 28 ust. 4 rozporządzenia w sprawie księgi natomiast mówił, że podatnik powinien powiadomić pisemnie urząd skarbowy o sporządzeniu spisu z natury w innym terminie niż 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej – w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia tego spisu.
§ 28 ust. 4 rozporządzenia nowelizacją został uchylony.

Nowelizacja weszła w życie 15 września 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: