eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatek dochodowy: niespłacone zobowiązania przy likwidacji spółki

Podatek dochodowy: niespłacone zobowiązania przy likwidacji spółki

2018-09-04 13:15

Podatek dochodowy: niespłacone zobowiązania przy likwidacji spółki

Zlikwidowanej spółce nie można przypisać przychodów © thodonal - Fotolia.com

Niespłacone zobowiązania likwidowanej spółki przypadające na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Przeczytaj także: Likwidacja spółki z o.o. krok po kroku

Dyspozycja art. 272 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako k.s.h.) zakłada, iż rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. Proces likwidacji spółki realizują podmioty zwane likwidatorami (art. 276 k.s.h.).
Nadzorując proces likwidacji wspomniane podmioty powinny zadbać o należyte zakończenie bieżących interesów spółki, m.in. ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne określa art. 282 k.s.h).

Z perspektywy ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP) istotna będzie analiza art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy o PDOP zakładającego, iż przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności wartości, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.

Orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, iż przychodem może być umorzenie każdego zobowiązania, które w efekcie uwalnia podatnika od ciążącego na nim zobowiązania. Korzyścią pozostaje wówczas bowiem zmniejszenie pasywów (zob. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 22.08.2017 r., sygn. akt. II SA/Kr 564/17 – orzeczenie nieprawomocne). Umorzenie zobowiązania należy rozumieć przy tym jako wyrażony w stosownej formie umowy akt woli wierzyciela i dłużnika, w której wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik takie zwolnienie przyjmuje, w efekcie czego zobowiązanie wygasa.

fot. thodonal - Fotolia.com

Zlikwidowanej spółce nie można przypisać przychodów

Co do zasady dłużnik, któremu wierzyciel umorzył dług, musi z tego tytułu rozpoznać przychód podlegający opodatkowaniu. Inaczej jest w przypadku niespłaconych zobowiązań, które występują na dzień likwidacji spółki. Spółka tutaj przestaje istnieć, w związku z czym nie można jej przypisać jakiegokolwiek przysporzenia


Powyższe pozwala założyć, iż likwidacja spółki nie jest zdarzeniem tożsamym z umorzeniem zobowiązania powodującego na gruncie art. 12 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy o PDOP powstanie przychodu. Brakuje bowiem realnego przysporzenia majątkowego po stronie likwidowanej spółki.
Wraz z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego, spółka przestaje istnieć i nie można przypisać jej uzyskania jakiegokolwiek przysporzenia. Podkreślenia przy tym wymaga, że w tych okolicznościach nie dochodzi do zawarcia umowy która określałaby kwestię umorzenia istniejących zobowiązań. Tak więc wartość nieuregulowanych zobowiązań spółki przypadających na dzień wykreślenia z rejestru nie będzie stanowić przychodu podatkowego.

Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe (zob. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23.07.2018 r., znak 0111-KDIB2-1.4010.203.2018.1.AT oraz z 24.05.2018 r., znak 0111-KDIB1-2.4010.190.2018.1.DP).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: