eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOpłata paliwowa również za sprzedaż gazu

Opłata paliwowa również za sprzedaż gazu

2006-05-22 00:35

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie zwalniają detalicznych sprzedawców gazu służącego do tankowania pojazdów samochodowych od obowiązku zapłaty opłaty paliwowej.

Przeczytaj także: Groźne stacje LPG

Moment powstania obowiązku zapłaty opłaty paliwowej oraz podmioty mające obowiązek jej naliczenia i wpłaty na rachunek właściwej terytorialnie Izby Celnej wskazuje art. 37j ustawy z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2571 z późn. zm.). Podmiotami tymi są: producent paliw, importer paliw oraz wskazany w art. 37j ust. 2 podmiot dokonujący sprzedaży detalicznej.

Natomiast art. 37 l mówi, co podatnik winien przyjąć za podstawę naliczenia opłaty paliwowej (w tym przypadku będzie to ilość gazu). Do 1 maja 2004 r. rozwiązania w zakresie poboru opłaty paliwowej oparte były na mechanizmie poboru podatku akcyzowego. Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o podatku akcyzowym, która wprowadziła nowe rozwiązania w zakresie powstania obowiązku podatkowego, np. nabycie wewnątrzwspólnotowe, nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu obowiązują wskazane wyżej przepisy ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych.

Za podstawę naliczenia opłaty paliwowej należy przyjmować w dalszym ciągu ilość sprzedanego gazu, niezależnie od tego, gdzie powstał obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, ponieważ kwestie te określają dwa równorzędne - o równej randze ustawowej - akty prawne, co oznacza, że pomimo utraty mocy obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w dalszym ciągu obowiązek zapłaty opłaty paliwowej ciąży na sprzedawcy gazu służącego do tankowania pojazdów samochodowych (pismo Urzędu Celnego w Zamościu z 5 lipca 2004 r., nr 303000-KP-0707-8/04).


„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

oprac. : Portal FK Portal FK

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: