Praca obcokrajowca spoza UE: koszty legalizacji pobytu w Polsce
2018-07-30 13:47
Legalne zatrudnienie cudzoziemca w Polsce © Drobot Dean - Fotolia.com
Przeczytaj także: Mieszkanie dla pracownika w podatku dochodowym
Z powyższego wynika, że pracodawca nie ma prawnego obowiązku finansowania pozyskania przez pracownika takiego zezwolenia. Poniesienie wskazanego kosztu jest dla pracodawcy w pełni uznaniowe i zależne od ukształtowanej polityki socjalnej przedsiębiorstwa oraz rodzaju relacji z pracownikami.Koszty uzyskania przychodów
Co do zasady, zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w związku z legalizacją pobytu czasowego stanowi dla pracodawcy czynność celową i kluczową z perspektywy prowadzonej działalności gospodarczej. Zatrudniając pracownika, można liczyć na realną korzyść wynikającą z zawartego stosunku pracy. Tym samym pracodawca ponosi koszty w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodu lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP).
Aby jednak powyższa kwalifikacja stała się zasadna, omawiane świadczenie pieniężne, do realizacji którego przepisy prawne nie obligują pracodawcy, powinno zostać wskazane w zawartej z pracownikiem umowie lub porozumieniu. Inaczej bowiem zwrot wydatków ukierunkowany na uzyskanie przez pracownika stosownego zezwolenia nie będzie słuszny z perspektywy art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP.
fot. Drobot Dean - Fotolia.com
Legalne zatrudnienie cudzoziemca w Polsce
Przychód pracownika
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), źródłem przychodu jest stosunek pracy. Z kolei art. 12 ust. 1 ustawy o PDOF stanowi, iż przychodami ze stosunku pracy są wszelkie wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężne, świadczenia w naturze, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Ustawa o PDOF zakłada, że przychód ze stosunku pracy może mieć charakter pieniężny i taką właściwość posiada omawiane świadczenie. Przychód rozumiany jako pewne przysporzenie powinien mieć charakter rzeczywisty i powodować przysporzenie majątkowe pracownika w postaci zwiększenia aktywów albo zmniejszenia pasywów.
oprac. : Maciej Kurlit / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)