eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweZaliczanie do kosztów podatkowych wynagrodzeń pracowniczych

Zaliczanie do kosztów podatkowych wynagrodzeń pracowniczych

2018-07-18 13:45

Zaliczanie do kosztów podatkowych wynagrodzeń pracowniczych

Kiedy wynagrodzenia trafiają do kosztów firmy? © Andrey Popov - Fotolia.com

Wynagrodzenie za pracę stanowi przychód dla pracownika i jednocześnie koszt uzyskania przychodu pracodawcy. Koszty z tytułu wynagrodzeń rozpoznaje się przy tym w sposób szczególny. Mimo, że teoretycznie wszystko tutaj wydaje się być jasne, w praktyce występują pewne wątpliwości co do prawidłowego ujęcia w kosztach takich wynagrodzeń i nietrudno o pomyłki.

Przeczytaj także: To przepisy a nie spółka decyduje o rozliczeniu kosztów wynagrodzeń

Co mówią przepisy?


Wynagrodzenia i inne należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy mówiący, że powyższe trafią do kosztów dopiero w chwili ich faktycznej zapłaty.

Dodajmy w tym miejscu, że moment wypłaty wynagrodzenia w dużej mierze zależy tutaj od pracodawcy. To on bowiem – stosownym aktem wewnętrznym – określa ten termin. Przepisy kodeksowe wskazują jedynie najpóźniejszy moment, w którym wynagrodzenie winno trafić do pracownika.
Wyciąg z Kodeksu pracy:
Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.
Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Kiedy wynagrodzenia trafiają do kosztów firmy?

Wypłacane pracownikom pensje są kosztem dla pracodawcy, który ujmuje on w rachunku podatkowym. Moment takiego ujęcia będzie jednak różny w zależności od rodzaju łączącego strony stosunku prawnego oraz samej daty wypłaty. I tak wynagrodzenia dla pracowników na etacie wypłacone w terminie są kosztem miesiąca, którego dotyczą. Gdy się spóźnimy, zaliczamy je do kosztów w dacie wypłaty. Kasowo do kosztów trafiają też wynagrodzenia od zleceń i umów o dzieło.


Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.
Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Zaliczanie wynagrodzeń do kosztów podatkowych


W związku z powyższym, jeżeli wynagrodzenie za pracę za dany miesiąc zostanie wypłacone terminowo, to stanowi ono koszty uzyskania przychodu miesiąca, którego dotyczy, nawet gdy sama wypłata nastąpi w miesiącu następnym.

Przykład
Pracodawca wypłaca wynagrodzenia 10-tego dnia miesiąca następującego po tym, którego wynagrodzenie dotyczy. Wynagrodzenie za czerwiec zostało wypłacone 10 lipca. W związku z powyższym, skoro został zachowany termin wypłaty, wynagrodzenie to stanowi koszt uzyskania przychodu miesiąca czerwca.

Gdyby pracodawca spóźnił się z wypłatą i pensje przekazał pracownikom np. dopiero 16 lipca, stałoby się ono kosztem w chwili wypłaty, czyli lipcu.


Wynagrodzenie na konto bankowe


W przypadku wypłaty wynagrodzeń za pośrednictwem banku powstają trudności w ocenie, kiedy te uznać za wypłacone (postawione do dyspozycji pracownika). Często bowiem zdarza się, że przelew pensji zlecony jednego dnia trafia do pracownika dopiero w dniu następnym, mimo że rachunek zleceniodawcy został obciążony w dniu zlecenia. Niestety ustawodawca nie wskazuje, jak ustalić moment rozpoznania kosztu w takich sytuacjach.
W przypadku wynagrodzenia za pośrednictwem konta bankowego mamy aż trzy momenty towarzyszące tej operacji:
  • złożenie dyspozycji przelania środków
  • obciążenie rachunku bankowego pracodawcy
  • uznanie rachunku bankowego pracownika.

Niestety o ile pracodawca może zadbać o to, aby we właściwym momencie złożyć dyspozycję przelewu aby bank na czas obciążył jego rachunek, tak na to, kiedy fizycznie pieniądze trafią na rachunek bankowy pracownika większego wpływu już nie ma.

W związku z tym zdaniem autora należałoby przyjąć, że na potrzeby podatku dochodowego jako dzień wypłaty wynagrodzenia należy przyjąć obciążenie rachunku bankowego pracodawcy.

Umowa o dzieło, zlecenie i inne podobne


W powyższy sposób są rozliczane jedynie wypłacane wynagrodzenia wymienione w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy o PIT, a więc:
  • wypłacane na podstawie łączącego strony stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy
  • wypłacane z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną uzyskane przez członka spółdzielni lub jego domownika z tytułu wkładu pracy oraz innych tytułów przewidzianych w statucie spółdzielni.

Wynagrodzenia wypłacane na innej podstawie (czyli m.in. z działalności wykonywanej osobiście, do których zalicza się umowy zlecenia, o dzieło) trafiają do kosztów podatkowych natomiast zawsze w chwili zapłaty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: