Refundacja za zatrudnienie bezrobotnego z podatkiem dochodowym
2018-07-05 13:45
Podatek od dotacji na pracownika © Bits and Splits - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dofinansowanie z PFRON wynagrodzeń a podatek od firmy
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje różne formy wsparcia dla firm zatrudniających bezrobotnych. Dla przykładu możliwa jest refundacja pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres 12 miesięcy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych do 30 roku życia, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych skierowanych bezrobotnych w miesiącu oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia (art. 150f ustawy).Na dofinansowanie może liczyć też m.in. pracodawca, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych na okres do 6 miesięcy skierowanych bezrobotnych. Także tutaj dofinansowana jest część wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych.
Bonifikata z podatkiem
Otrzymanie wsparcia związanego z zatrudnieniem bezrobotnego w postaci sfinansowania części jego wynagrodzenia, wiąże się jednak z zapłatą z tego tytułu podatku. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
fot. Bits and Splits - Fotolia.com
Podatek od dotacji na pracownika
W dalszej części tej regulacji ustawodawca wymienia niektóre szczególne grupy przychodów zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej i opodatkowanych w ten sposób. I tak art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy mówi, że przychodem „firmowym” są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Z drugiej strony refundacja wynagrodzenia nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2017 r., nr 0461-ITPB1.4511.1056.2016.1.WM wyjaśnił, iż takie „(…) dofinansowanie nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie wskazanego art. 21 ust. 1 pkt 114 ww. ustawy, ponieważ przepis powyższy nie ma zastosowania w niniejszej sprawie, m.in. z uwagi na fakt, że Wnioskodawczyni nie otrzymała nieodpłatnego świadczenia, świadczenia częściowo odpłatnego lub świadczenia rzeczowego (w naturze), tylko środki pieniężne.
Ww. środki nie korzystają także zwolnienia od opodatkowania na podstawie innych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”
Przychód taki powstaje w dacie otrzymania dofinansowania. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów wykazują go w „pozostałych przychodach”. Oczywiście wypłacone wynagrodzenie brutto pracowników, jak i zapłacone składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę stanowią dla niego tutaj koszty uzyskania przychodu.
Dofinansowanie pensji pracownika przy ryczałcie ewidencjonowanym
W przypadku ryczałtowców koszty nie są rozliczane w rachunku podatkowym. Przychód z tytułu otrzymanego dofinansowania trzeba jednak i tutaj rozpoznać – również w dacie otrzymania pieniędzy i opodatkować. Właściwą do zastosowania jest 3% stawka ryczałtu (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).
W podobny sposób są rozliczane dofinansowania otrzymywane z PFRON do pensji zatrudnianych osób niepełnosprawnych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)