Bez opodatkowania wkładów pieniężnych wniesionych do spółki
2018-07-05 13:44
![Bez opodatkowania wkładów pieniężnych wniesionych do spółki [© ewakubiak - Fotolia.com] Bez opodatkowania wkładów pieniężnych wniesionych do spółki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-od-zyskow-kapitalowych/Bez-opodatkowania-wkladow-pienieznych-wniesionych-do-spolki-207569-200x133crop.jpg)
Wkłady pieniężne: przepisy fiskus prostuje interpretacją © ewakubiak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki nie jest przychodem wspólnika
Niejasna nowelizacja
Niestety, powyższe rozważania można odnieść do konkretnego przykładu opisanego poniżej. Od 1 styczna 2018 weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zmieniła między innymi art. 12 ust. 1 pkt 7.
Co wynika z takiej zmiany dla przedsiębiorców? Literalnie interpretując treść nowego art. 12 ust. 1 pkt 7 należy dojść do wniosku, że wkłady pieniężne wnoszone do spółek stanowią przychód – są opodatkowane.
fot. ewakubiak - Fotolia.com
Wkłady pieniężne: przepisy fiskus prostuje interpretacją
Pisanie ustaw na kolanie i pośpiech legislacyjny nie jest wskazany. Działania te prowadzą bowiem do sytuacji niezamierzonych, które to mogą zatrząść strategiami inwestycyjnymi wielu firm. Przykładem jest tutaj chociażby ostatnia nowelizacja ustawy o CIT, którą to czytając literalnie stwierdza się, że należy zapłacić podatek od wkładów pieniężnych wniesionych do spółki.
Minister Finansów uspokoił
W wydanej 2 marca 2018 r. podatkowej interpretacji ogólnej nr DD6.8201.1.2018 Minister Finansów przyznał, że literalne brzmienie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może prowadzić do wątpliwości i wniosków, iż przepis ten kreuje przychód w związku z wniesieniem do spółki wkładu pieniężnego. Stwierdził, że taki wniosek jest nieprawidłowy ze względu na cel uchwalonej nowelizacji, na co wskazuje uzasadnienie projektu.
Minister wyjaśnił też, że celem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT jest opodatkowanie ewentualnego dochodu („cichych rezerw”) na moment wniesienia wkładu, skutkującego przeniesieniem własności (zbyciem) danego składnika majątku podatnika, a nie opodatkowanie wkładów pieniężnych.
Do Sejmu trafił również projekt nowelizacji ustawy, który ma zlikwidować wątpliwości interpretacyjne i przesądzić, że wkłady pieniężne pozostają nieopodatkowane. Do dnia dzisiejszego nie został jednak uchwalony.
Nic się nie stało?
Zaprezentowany proces legislacji jest radykalnym przykładem na to jaki chaos i dalekosiężne skutki może wprowadzić pospieszne i nie do końca przygotowane wprowadzanie zmian w prawie. Przez ponad 3 miesiące od momentu wejścia ustawy w życie aż do wydania interpretacji ogólnej przedsiębiorcy musieli interpretować obowiązujące prawo wierząc w dobre intencje ustawodawcy. Po wielu głosach od ekspertów branżowych Minister Finansów częściowo naprawił sytuację wydając interpretację ogólną, jednak ciężko oprzeć się wrażeniu, że zaufanie przedsiębiorców do pewności prawa i przejrzystości zmian w nim dokonywanych po raz kolejny zostało naruszone.
![Spółka holdingowa: jakie warunki należy spełnić w świetle ustawy o CIT? [© corund - Fotolia.com] Spółka holdingowa: jakie warunki należy spełnić w świetle ustawy o CIT?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/spolka-holdingowa/Spolka-holdingowa-jakie-warunki-nalezy-spelnic-w-swietle-ustawy-o-CIT-252325-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)