Kolejne zmiany w podatkach dochodowych 2018
2018-07-02 12:53
![Kolejne zmiany w podatkach dochodowych 2018 [© Pixelbliss - Fotolia.com ] Kolejne zmiany w podatkach dochodowych 2018](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Zaliczka-na-podatek/Kolejne-zmiany-w-podatkach-dochodowych-2018-207451-200x133crop.jpg)
Rośnie podatek dochodowy od nieruchomości © Pixelbliss - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek dochodowy od posiadanych środków trwałych 2018
Wkłady pieniężne bez podatku
Literalna wykładnia art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w stanie prawnym obowiązującym od początku 2018 r. wywołuje wątpliwości, czy wniesienie do spółki wkładu pieniężnego jest związane z rozpoznaniem przychodu przez wnoszącego. Przepisy bowiem nie określały, jakiego rodzaju wkład skutkuje powstaniem takiego przychodu.
Również resort finansów w interpretacji ogólnej z 1.03.2018 r., DD6.8201.1.2018 podnosił, że taki jest zakres stosowania tej regulacji.
Ostatecznie zdecydowano się na wyjaśnienie wątpliwości na szczeblu ustawowym. I tak ustawa nowelizacyjna z 15.06.2018 r. doprecyzowuje art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT o zapis, który przepis ten adresuje do podatników dokonujących wkładów niepieniężnych.
Przychody z nieruchomości nie tylko komercyjnych
Z początkiem 2018 r. do ustaw o podatku dochodowym trafiły przepisy opodatkowujące tym podatkiem posiadane nieruchomości.
Potocznie podatek został nazwany od galerii handlowych. Po zmianie jednak określenie to już nie będzie takie trafne. Dlaczego?
fot. Pixelbliss - Fotolia.com
Rośnie podatek dochodowy od nieruchomości
Nowelizacja ustaw o PIT i CIT, która weszła w życie z początkiem 2018 r. - była pisana na kolanie. Przyznał to sam ustawodawca, który obecnie poprawia feralne przepisy. Zmiany obejmą m.in. podatek od nieruchomości komercyjnych, wykluczenia z kosztów amortyzację środków trwałych otrzymanych w sposób darmy czy nowe zasady określające prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu.
Rozszerza się bowiem przedmiot opodatkowania. I tak opodatkowaniu mają podlegać już nie tylko budynki komercyjne, w postaci galerii handlowych, budynków biurowych czy sklepów, ale każdy środek trwały będący budynkiem (znajdujący się na terytorium RP), który zostanie oddany do używania (w całości bądź części) na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy innej o podobnym charakterze. Co przy tym niezwykle ważne, również ta zmiana ma obowiązywać z mocą wsteczną od 01.01.2018 r.
Zmienić mają się też zasady określana podstawy opodatkowania. Będzie to mianowicie ustalana przez podatnika na pierwszy dzień miesiąca suma wartości początkowych wszystkich budynków, która będzie pomniejszona o kwotę wolną (czyli 10 mln zł). Podatek nie wystąpi zatem, gdy łączna wartość posiadanych nieruchomości nie przekroczy 10 mln zł.
W zamian przychodu z tytułu tej daniny nie będzie się ustalać w przypadku, gdy łączny udział oddanej do używania (na podstawie umowy najmu czy dzierżawy) powierzchni użytkowej budynku nie przekracza 5% powierzchni użytkowej takiego budynku.
Nowelizacja wprowadza też uprawnienie do wystąpienia do organu podatkowego z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku od przychodu z budynków, gdy jego kwota przewyższy zapłacony podatek. Także ta zmiana ma obowiązywać do podatku zapłaconego od początku 2018 r.
Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie
Z początkiem 2018 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że odpisy amortyzacyjne od nabytych w drodze spadku lub darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych były wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nabycie to było zwolnione z podatku od spadków i darowizn.
Mówiąc innymi słowy majątek nabyty tytułem darmym, co występuje bardzo często w firmach pokoleniowych, nie zmniejsza już (poprzez odpisy amortyzacyjne) dochodu przedsiębiorcy.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zdecydowano się na złagodzenie tych regulacji. Ustawa nowelizacyjna z 15.06.2018 r. wskazuje mianowicie, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze:
- darowizny - będą amortyzowane na zasadzie kontynuacji, a więc według dotychczasowej metody i wartości początkowej, ale pod warunkiem, że środki te były amortyzowane przez darczyńcę;
- spadku - będą amortyzowane według metody i wartości początkowej określonej przez spadkobiercę (powrót do tego, co było wcześniej).
Również te zmiany mają obowiązywać z mocą wsteczną od początku 2018 r.
50% koszty uzyskania przychodu
Z początkiem 2018 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ograniczono zasady stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przez twórców. Wprowadzono zamknięty katalog branż, w których koszty takie mogą być stosowane. Jednocześnie podwojono roczny limit tych kosztów (do 85 528 zł).
Efektem powyższego była utrata prawa do 50% kosztów uzyskania przychodów przez niektórych twórców.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja poszerza katalog dziedzin twórców uprawnionych do wyższych kosztów. Znowelizowany katalog branż objętych kosztami autorskimi obejmie przychody uzyskiwane z tytułu:
- działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
- działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
- produkcji audialnej i audiowizualnej;
- działalności publicystycznej;
- działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
- działalności konserwatorskiej;
- prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
- działalności badawczo-rozwojowej, naukowo-dydaktycznej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.
Również te zmiany mają obowiązywać z mocą wsteczną od początku 2018 r.
![Na uproszczenie i obniżenie podatków nie ma co liczyć [© bankrx - Fotolia.com] Na uproszczenie i obniżenie podatków nie ma co liczyć](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Zaliczka-na-podatek/Na-uproszczenie-i-obnizenie-podatkow-nie-ma-co-liczyc-211155-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)