eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweOdwrotne obciążenie VAT przy metodzie kasowej

Odwrotne obciążenie VAT przy metodzie kasowej

2018-06-19 13:56

Odwrotne obciążenie VAT przy metodzie kasowej

Odwrotne obciążenie: jak rozliczyć VAT przy metodzie kasowej? © danrentea - Fotolia.com

Obrót VAT należy deklarować w dacie powstania obowiązku podatkowego. Ten niekiedy jest określany w sposób szczególny. Przykładem wyjątku od reguły jest metoda kasowa. Skomplikujmy ten przykład jeszcze bardziej dodając do niego odwrotne obciążenie.

Przeczytaj także: Obowiązek podatkowy od usług z odwróconym VAT

Załóżmy że podatnik prowadzi firmę budowlaną. Jest czynnym podatnikiem VAT i wybrał kasową metodę rozliczania tego podatku. Jedną ze swoich usług wykonał na rzecz innej firmy jako podwykonawca. Czy powinien w związku z tym stosować do niej odwrotne obciążenie? W którym momencie na potrzeby rozliczenia podatku VAT powinien wykazać fakturę za tę usługę?

Metoda kasowa


W przypadku małych podatników obowiązek podatkowy w podatku VAT może powstawać w sposób szczególny - tj. zasadniczo w dacie otrzymania zapłaty.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 usawy o VAT mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
  1. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnych podatników VAT,
  2. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz pozostałych podmiotów.

Otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Zasady te stosuje się także do dostawy towarów czy świadczenia usług, dla których przewidziano szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Podatnicy korzystający z metody kasowej nadto co do zasady składają też deklaracje za okresy kwartalne a nie miesięczne (chodzi tutaj oczywiście o deklarację podstawową VAT-7K a nie informację o wartości transakcji rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia, tj. VAT-27, którą to składa się za okresy miesięczne).

fot. danrentea - Fotolia.com

Odwrotne obciążenie: jak rozliczyć VAT przy metodzie kasowej?

Mały podatnik korzystający z metody kasowej określa obowiązek podatkowy w sposób szczególny, czyli w dacie otrzymania zapłaty. Nie obowiązują go reguły ogólne ustalania obowiązku podatkowego. Powyższego nie zmienia nawet fakt objęcia jego sprzedaży mechanizmem odwrotnego obciążenia.


Ważne
Podatnik rozliczający VAT metodą kasową na wystawianych fakturach obowiązkowo umieszcza adnotację „metoda kasowa”.

Odwrotne obciążenie na usługi budowlane


W przypadku, gdy podatnik świadczy usługi budowlane wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT jako podwykonawca i nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, zaś usługobiorcą tych usług jest czynny podatnik VAT, do ich rozliczenia stosuje zasadniczo mechanizm odwrotnego obciążenia.
W przypadku transakcji rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia sprzedawca/usługodawca nie dolicza podatku VAT do sprzedanych towarów i usług. Wystawia on fakturę bez VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie” a obowiązanym do rozliczenia podatku VAT jest nabywca towarów i usług.

Ogólne zasady obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlanych


Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług budowlanych na rzecz podatników obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą wystawienia faktury. Jeżeli jednak podatnik nie wystawi faktury bądź zrobi to z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu do wystawienia faktury. Fakturę dokumentującą usługi budowlane trzeba natomiast wystawić do 30. dnia od dnia wykonania tych usług (o ile wcześniej nie otrzymano zapłaty).
Szerzej na temat rozliczenia VAT od usług budowlanych z odwrotnym obciążeniem pisaliśmy w artykule: Odwrotne obciążenie: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych

Zestawiając powyższe przepisy i odnosząc je do naszego przykładu dochodzimy do następujących wniosków:
  • podatnik stosujący metodę kasową rozliczenia VAT na wykonane usługi jako podwykonawca powinien wystawić fakturę bez podatku VAT ale za to z dwoma adnotacjami, tj.: „metoda kasowa” i „odwrotne obciążenie”
  • podatnik jest obowiązany wykazać wartość tej usługi w prawidłowym okresie rozliczeniowym, tj. tym, w którym powstał obowiązek podatkowy; z uwagi na stosowanie metody kasowej będzie to dzień otrzymania całości lub części zapłaty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: