Sprzedaż składników majątku firmy dla pracowników
2018-05-23 13:39
Nie zaniżaj ceny sprzedając pracownikowi © photographyfirm - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak ustalić dochód na sprzedaży środka trwałego?
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PDOP, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.fot. photographyfirm - Fotolia.com
Nie zaniżaj ceny sprzedając pracownikowi
Zasadniczo więc, cena sprzedaży powinna kształtować się na poziomie nie odbiegającym w znacznym stopniu od cen rynkowych. Wartość rynkową rzeczy określa się natomiast na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku (art. 14 ust. 2 ustawy o PDOP).
Zalecane jest zatem gromadzenie przez podatników dokumentacji, z której wynikałaby zasadność ustalania ceny sprzedaży środka trwałego na rzecz pracownika na danym poziomie. W przypadku bowiem braku możliwości wykazania, iż cena sprzedaży odbiega od ceny rynkowej w sposób nieznaczny, czy też wysokość ceny związana jest ze stopniem zużycia rzeczy, po stronie pracodawcy wystąpi ryzyko określenia przez organ podatkowy przychodu podlegającego opodatkowaniu na mocy art. 14 ustawy o PDOP.
oprac. : Marta Olewińska / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)