Czy będzie szybszy zwrot VAT w budownictwie?
2018-05-08 13:37
Nie będzie ustawowego 15-dniowego zwrotu podatku VAT © carloscastilla - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie na usługi budowlane a status inwestora i budynku
W 2017 r. przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane zostali objęci odwrotnym obciążeniem. W określonych przypadkach (a więc gdy usługi świadczą jako podwykonawcy na rzecz czynnych podatników VAT) do sprzedaży swoich usług nie doliczają zatem podatku. Ten rozlicza nabywca usługi.Firmy z branży budowlanej, będące podwykonawcami, zatem kupują niezbędne materiały do wykonania usług jak też ponoszą inne wydatki (np. na paliwo, remonty maszyn itd.) z podatkiem VAT (wynoszącym na ogół 23%), zaś sprzedaży swoich usług dokonują bez tego podatku. W efekcie występuje u nich nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. W składanych deklaracjach występują zatem o zwrot tego podatku. Niestety termin podstawowy zwrotu powoduje, że firma może nim dysponować dopiero po upływie prawie trzech miesięcy od zakończenia rozliczanego miesiąca.
Taki tok postępowania skutkuje zachwianiem płynnością finansową szczególnie mniejszych firm. Możliwe jest wprawdzie wnioskowanie o dokonanie zwrotu w terminie przyspieszonym, niemniej ten nakłada na podatników dodatkowe wymogi.
- Kwota do przeniesienia w deklaracji a zwrot VAT w ciągu 25 dni
- Niezapłacone faktury uprawniają do zwrotu VAT w terminie 25 dni!
- Kompensata należności a zwrot VAT w ciągu 25 dni w 2017 r.
- Zwrot VAT w 25 dni bez zapłat za faktury?
Problem trudności w płynności finansowej firm budowlanych, spowodowany objęciem ich odwrotnym obciążeniem, zauważyło w drugiej połowie 2017 r. Ministerstwo Finansów. Wówczas to resort poinformował, że ci podatnicy z branży, którzy dobrowolnie będą składać JPK_VAT, otrzymają zwrot VAT nawet w ciągu 15 dni od złożenia deklaracji. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Zwrot VAT w 15 dni dla firm budowlanych.
fot. carloscastilla - Fotolia.com
Nie będzie ustawowego 15-dniowego zwrotu podatku VAT
Autor interpelacji poselskiej nr 6645 wskazał, że ograniczenie terminu zwrotu VAT do 15 dni poniekąd uwalnia od opisanego wyżej kłopotu związanego z płynnością finansową, co jednak nie oznacza, że fiskus szybciej wypłaci pieniądze dla mikroprzedsiębiorcy, ponieważ zrobi to dopiero wtedy, gdy nie będzie miał żadnych niejasności co do tego, czy podatnikowi należy się zwrot.
Należy też pamiętać, że jest to termin instruktarzowy i nie trzeba się go sztywno trzymać.
Główni wykonawcy robót budowlanych nie mają takiego problemu, ponieważ rozliczają się z VAT w formie ogólnej, a zatem do ceny świadczonych usług doliczają podatek. W następnej kolejności przedstawiony w deklaracji należny podatek pomniejszają o podatek naliczony, który wynika z faktur potwierdzających zakupy.
Dlatego też autor interpelacji zadał pytanie, czy resort finansów pracuje nad skróceniem terminów zwrotów VAT w branży budowlanej. W odpowiedzi na interpelację czytamy, że nie są prowadzone prace legislacyjne nad skróceniem terminu zwrotu VAT w branży budowlanej.
Resort odpowiedział, że „(...) każdy zwrot podatku VAT wymaga od pracowników urzędu skarbowego podjęcia szeregu czynności sprawdzających przed uruchomieniu tego zwrotu, tym samym skrócenie tych terminów w ustawie o VAT mogłoby przyczynić się do utrudnienia wykonywania tych czynności przez organy podatkowe. W efekcie krótszy termin zwrotu mógłby stać się wręcz fikcją, gdyż organ podatkowy w sytuacjach powstawania wątpliwości co do zasadności wykazywanych kwot zwrotu różnicy podatku i krótkiego terminu na przeprowadzenie właściwych czynności, byłby praktycznie zmuszony do przedłużania tego terminu.(...)”
Jednocześnie wyjaśniono, iż od początku 2018 r. każdy podatnik VAT musi przesyłać obowiązkowo pliki JPK_VAT. Przedłużono jednak zalecenie dokonywania zwrotu VAT dla firm z branży budowlanej w krótszym terminie.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)