Chętnie rozliczamy się przez internet i korzystamy z ulg podatkowych
2018-05-02 10:46
Papierowy PIT odchodzi do lamusa © SylaK - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie podatku dochodowego za 2017 r. - praktyczne informacje
Coraz więcej osób płaci podatek PIT w miejscu zamieszkania
8 na 10 podatników jest świadomych, że podatek wykazywany w zeznaniach rocznych PIT stanowi źródło dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego, na terenie którego dokonują rozliczania swojego zeznania podatkowego. Aż 94% osób składa zeznania roczne PIT w miejscu swojego zamieszkania – 83% rozlicza się w miejscu zamieszkania, które jednocześnie jest miejscem zameldowania, a 11% respondentów zadeklarowało, że rozlicza się w miejscu zamieszkania, ale nie jest tam zameldowanych. W miejscu samego zameldowania rozliczy się zaledwie 6% Polaków.
fot. mat. prasowe
Gdzie składać roczne zeznanie podatkowe?
Jak pokazuje nasze badanie, z roku na rok rośnie liczba podatników, którzy składają swoje zeznanie podatkowe PIT we właściwym dla nich urzędzie skarbowym tj. w urzędzie odpowiednim co do ich miejsca zamieszkania, a nie zameldowania. Na uwagę zasługuje również bardzo duży odsetek osób, świadomych, że podatek wykazywany w zeznaniach rocznych PIT stanowi źródło dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego, w miejscu w którym dokonują oni rozliczenia. Niewątpliwie taki wynik jest efektem prowadzonych na szeroką skale kampanii i akcji informacyjnych przez poszczególne miasta, które starają się zachęcić podatników do rozliczania się w miejscu ich zamieszkania, co może przełożyć się na realny wzrost dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.
fot. SylaK - Fotolia.com
Papierowy PIT odchodzi do lamusa
Rośnie liczba podatników wypełniających PIT samodzielnie
Blisko sześciu na dziesięciu podatników uważa, że roczne rozliczenie z urzędem skarbowym jest bardzo łatwe lub raczej łatwe. Trudności z wypełnieniem zeznania PIT zgłasza jedynie 11% Polaków.
O 5 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania wzrosła liczba podatników, którzy samodzielnie wypełniają swój PIT (43% wskazań). Pomimo deklarowanego braku trudności w rozliczeniu PIT, aż 46% osób zleca w całości uzupełnienie deklaracji PIT komuś innemu. Najczęściej jest to ktoś z rodziny, księgowy lub znajoma osoba.
fot. mat. prasowe
Samodzielnie wypełniamy zeznania podatkowe
fot. mat. prasowe
Pomoc rodziny i profesjonalnego księgowego
Wyniki raportu dowodzą, że rozliczenia podatkowe w zakresie PIT postrzegane są przez dużą część podatników jako łatwe lub bardzo łatwe. Wynika to zapewne z wielu czynników. Podatnicy dobrze znają zasady rozliczeń, bowiem już od ponad 25 lat obowiązuje ustawa PIT. Uzyskują dochody z jednego źródła i nie korzystają z wielu odliczeń, co upraszcza przygotowanie rozliczenia. Ponadto często korzystają z programów komputerowych i składają zeznania przez internet. To wszystko powoduje, że odczucia dotyczące składania zeznań podatkowych ulegają z roku na rok poprawie – mówi Grzegorz Grochowina menadżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
Ponad połowa podatników rozliczających się przez internet wybiera system e-deklaracje
W 2018 roku liczba osób deklarujących złożenie rocznego zeznania podatkowego za 2017 rok przez internet wzrosła o 6 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego roku i osiągnęła rekordową wartość 56%. Rozliczając się przez internet, 6 na 10 osób korzysta z systemu e-deklaracje, który jest udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Od zeszłego roku (tj. odnośnie zeznania podatkowego za 2016 rok) podatnicy mogą korzystać z nowego sposobu rozliczenia się przez internet. Podatnicy składając wniosek PIT-WZ wnoszą o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, który przygotowane zeznania podatkowe udostępnia do akceptacji lub odrzucenia zainteresowanym podatnikom na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. W ten sposób z fiskusem rozliczy się jedynie 5% podatników. Wstępnie wypełnione przez urząd skarbowy zeznanie podatkowe (tzw. PFR, ang. pre-filled tax return), które podatnicy ewentualnie uzupełniają o ulgi i odliczenia czy dane do przekazania 1 procent podatku, wybrało 7% osób.
Blisko 40% Polaków korzysta z ulg podatkowych
Z badania KPMG w Polsce wynika, że w zeznaniu podatkowym PIT za 2017 rok 39% podatników skorzysta z dostępnych ulg podatkowych. Jest to wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania. Podobnie jak w poprzednich latach, Polacy zdecydowanie najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (67% spośród podatników korzystających z ulg). Ulgę prorodzinną statystycznie częściej rozliczają kobiety (72%) niż mężczyźni (59%). Mężczyźni z kolei częściej od kobiet deklarują korzystanie z ulgi na internet (20% vs. 7%). 16% podatników odliczyło bądź odliczy w swoim zeznaniu wydatki na cele rehabilitacyjne. Jedynie 5% skorzysta z odliczenia dostępnego w ramach ulgi z tytułu darowizn.
fot. mat. prasowe
Sposób przekazania PIT do urzędu skarbowego.
fot. mat. prasowe
Ulgi podatkowe w rocznych PIT
Rekordowe 82% podatników przekaże 1 procent podatku na rzecz OPP
W tym roku 82% Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym zadeklarowało, że przekazało lub przekaże 1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Oznacza to wzrost o 3 punkty procentowe r/r. Chęć przekazywania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem podatnika. Jednocześnie aż 98% Polaków zdaje sobie sprawę, że przekazywanie 1 procenta podatku na rzecz wybranych OPP nie stanowi dodatkowego obciążenia podatkowego. Takiej świadomości nie mają najczęściej osoby najmłodsze, do 24. roku życia.
Blisko 7 na 10 respondentów przekazujących swój 1 procent przyznało, że dokonuje wyboru organizacji pożytku publicznego w oparciu o sugestię lub prośbę znajomych i rodziny. W dalszej kolejności OPP wybierane są losowo (18% wskazań) lub na podstawie informacji z mediów (14%).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)