eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweDarowizny, 500+ czyli o czym pamiętać przy rozliczaniu PIT za 2017 r.?

Darowizny, 500+ czyli o czym pamiętać przy rozliczaniu PIT za 2017 r.?

2018-04-23 13:12

Darowizny, 500+ czyli o czym pamiętać przy rozliczaniu PIT za 2017 r.?

Co można odliczyć w PIT za 2017 r.? © Pio Si - Fotolia.com

Fiskus do 30 kwietnia czeka na nasze rozliczenia podatkowe. Obowiązek złożenia zeznania rocznego dotyczy wszystkich przedsiębiorców oraz osób fizycznych, które w 2017 roku uzyskały dochód. Eksperci z firmy inFakt przypominają, że istnieje lista darowizn, które przy tej okazji możemy rozliczyć, obniżając tym samym wysokość naliczonego podatku. Wśród nich są np. darowizna na krwiodawstwo czy na kult religijny.

Przeczytaj także: Wydatki na samochód osobowy w uldze rehabilitacyjnej

Czym się różni 1% podatku od darowizny?


Na początku warto zaznaczyć różnicę pomiędzy odliczeniem darowizny a możliwością przekazania 1% podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

Darowizna jest ulgą podatkową odliczaną od dochodu w zeznaniu rocznym. Wartość darowizny ma wpływ na wysokość należnego podatku i tym samym wpływa na jego obniżenie. – Pamiętajmy o tym, że łączna wartość większości przekazanych darowizn nie może przekroczyć w roku podatkowym 6% dochodu podatnika – wskazuje Aneta Socha, ekspert kadrowo-podatkowy w firmie inFakt.

Z kolei przekazanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego nie obniża wysokości naliczonego podatku. W sytuacji, kiedy podatnik nie chce skorzystać z takiej możliwości, ten 1% trafia po prostu do budżetu państwa.

Podsumowując, darowizna odliczana od dochodu i przekazanie 1% podatku to dwie możliwości, które wzajemnie nie wchodzą sobie w drogę.

fot. Pio Si - Fotolia.com

Co można odliczyć w PIT za 2017 r.?

Do 30 kwietnia 2018 r. należy rozliczyć się z dochodów za rok 2017. W rocznym PIT można odliczyć poczynione w trakcie roku darowizny. Są to limitowane darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego czy cele pożytku publicznego. Bez limitu jest ulga na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła, ale ta wymaga dodatkowych dokumentów.


Jakie są rodzaje darowizn?


Podatnik może w rocznym zeznaniu uwzględnić następujące darowizny:
  • Darowizna na krwiodawstwo – dotyczy przekazanej krwi, osocza lub innych składników krwi. Dawcom przysługuje 130 złotych za każdy oddany litr. Według przepisów w ciągu roku mężczyzna może oddać maksymalnie 2,7 litra krwi, a kobieta – 1,8 litra. W tej sytuacji rozliczenie w najwyższej możliwej wysokości będzie wynosiło odpowiednio 351 lub 234 złote. Podatnik powinien posiadać dokumenty poświadczające ilość oddanej krwi i przechowywać je przez następne pięć lat. – Trzeba pamiętać, że urząd skarbowy może wezwać dawcę krwi do przedstawienia odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej prawo do rozliczenia tej darowizny – wyjaśnia Aneta Socha.
  • Darowizna na działalność pożytku publicznego – darowizna może zostać także przekazana na rzecz organizacji (fundacji lub stowarzyszenia) realizujących cele z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Mogą to być np. działalność charytatywna, pomoc społeczna, ochrona praw dziecka itp. Jak podpowiadają eksperci inFakt, fundacja lub stowarzyszenie nie musi mieć oficjalnie statusu organizacji pożytku publicznego. Ważna jest praktyczna realizacja celów wskazanych w ustawie. W tym przypadku potwierdzeniem przekazania darowizny powinien być dowód wpłaty na rachunek bankowy. Dla rozliczenia darowizny niepieniężnej potrzebny będzie dowód, który pozwoli na identyfikację darczyńcy, określenie wartość darowizny oraz oświadczenie przyjmującego.
  • Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych – w tym przypadku odliczyć od dochodu można darowizny przekazane na cele kultu religijnego oraz na cele charytatywno-opiekuńcze Kościoła Katolickiego. To odliczenie nie jest limitowane procentem uzyskanego dochodu i podatnik może odliczyć wszystkie przekazane na ten cel darowizny do wysokości swojego dochodu. Musi jednak posiadać odpowiednie dowody wpłaty lub dokument potwierdzający przekazanie darowizny niepieniężnej.
  • Darowizny na kult religijny – mogą to być darowizny do 6% wysokości dochodu, np. na remont lub budowę kościoła, jego wyposażenie czy zakup przedmiotów liturgicznych. Także w tym wypadku należy przedstawić dokumenty takie jak wskazane w poprzednich rodzajach darowizn.

O czym jeszcze warto pamiętać, składając zeznanie roczne?


Eksperci inFakt przypominają także o innych aspektach rozliczenia podatku dochodowego, o których warto pamiętać:
  • rozliczenie wspólne małżonków musi zostać złożone w terminie do 30 kwietnia, jeśli chcą oni skorzystać z tego tytułu z preferencyjnych warunków. Wspólne rozliczenie jest szczególnie korzystne, kiedy jeden z małżonków jest bezrobotny;
  • przychody z tytułu 500+ są zwolnione z podatku i nie należy ich wykazywać w zeznaniu rocznym;
  • jeśli podatnik w 2017 roku sprzedał mieszkanie, musi do końca kwietnia złożyć zeznanie na formularzu PIT 39, a w przypadku opóźnień urząd skarbowy może nałożyć grzywnę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: