Rozliczenie straty podatkowej w rocznym PIT 2017
2018-04-13 12:51
Przeczytaj także: Odliczenie straty podatkowej z lat ubiegłych w PIT za 2016 r.
Podatnicy rozliczający przychody z prywatnego najmu także mogą odliczyć tak powstał stratę podatkową. Zasady jej rozliczenia są takie same, jak w przypadku działalności gospodarczej, w tym także przy wybranym opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym.
Działalność gospodarcza i najem prywatny to dwa odrębne źródła przychodów (przy czym najmu prywatnego nie należy utożsamiać z najmem wykonywanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). W związku z tym straty poniesionej na jednym takim źródle nie można rozliczyć w ramach drugiego. Nadto nie można też zapominać, że odmiennie określa się tutaj datę powstania przychodów i poniesienia kosztów dla tych źródeł przychodów.
Straty z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych
Prawo do rozliczenia straty na opisanych zasadach mają także podatnicy dokonujący odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych, w tym odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, czy z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część (a więc w uproszczeniu mówiąc z praw majątkowych i kapitałów pieniężnych).
Strata podatkowa a rozliczenie małżonków
Prawa do rozliczenia straty podatkowej podatnik nie może przenieść na inną osobę. Jest ona przyporządkowana do konkretnego źródła przychodów i konkretnego podatnika. W związku z tym, rozliczyć nie może jej nawet małżonek podatnika i to również w sytuacji, gdy rozliczenie jest wspólne oraz małżonek taki osiąga przychody z tego samego źródła przychodów.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 października 1998 r. sygn. akt I SA/Lu 961/97 uznał, że wspólne opodatkowanie nie jest możliwe, jeżeli małżonek nie uzyskał w danym roku podatkowym przychodu, lecz stratę podatkową. Wspólne rozliczenie jest natomiast możliwe, jeżeli w danym roku jeden z małżonków zamierza rozliczyć stratę poniesioną w latach ubiegłych.
Organy podatkowe zdają się jednak wyrażać stanowisko bardziej przychylne podatnikom. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.10.2009 r. nr ILPB1/415-772/09-2/TW uznał, że fakt wykazania przez małżonka straty z działalności gospodarczej i nieuzyskiwania innych dochodów nie wyklucza możliwości wspólnego opodatkowania.
Nie każda strata podlega odliczeniu
Ustawodawca zabrania rozliczenia straty:
- z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, zbywanych z majtku prywatnego, poza działalnością gospodarczą (czyli np. ze sprzedaży mieszkania czy domu,
- ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego,
- z części kapitałów pieniężnych.
Nadto strata podatkowa nie może wystąpić w przypadku:
- opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym (przy czym przy tej formie opodatkowania możliwe jest rozliczenie straty powstałej wcześniej przy opodatkowaniu formą, gdzie podatek był liczony od dochodu, o czym była mowa wyżej)
- opodatkowania kartą podatkową bądź podatkiem tonażowym
![Rozliczenie straty podatkowej z działalności gospodarczej [© FotolEdhar - Fotolia.com] Rozliczenie straty podatkowej z działalności gospodarczej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/strata-z-dzialalnosci-gospodarczej/Rozliczenie-straty-podatkowej-z-dzialalnosci-gospodarczej-236460-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)