eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweDziałalność gospodarcza: ułatwienia na start w opłacaniu składek ZUS

Działalność gospodarcza: ułatwienia na start w opłacaniu składek ZUS

2018-04-05 13:07

Działalność gospodarcza: ułatwienia na start w opłacaniu składek ZUS

Ulgi w ZUS-ach dla nowych firm © Rido - Fotolia.com

Działalność nieewidencjonowana oraz ulgi w opłacaniu ZUS-ów na start działalności gospodarczej zaczną obowiązywać już niebawem, bo z końcem kwietnia 2018 roku. Ile faktycznie zapłacą przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z własnym biznesem?

Przeczytaj także: Konstytucja dla biznesu: działalność nierejestrowana staje się faktem

Najpierw - działalność nieewidencjonowana - bez rejestracji


Sam początek biznesu nie będzie uznawany za działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie będzie musiał rejestrować swojej firmy, a co za tym idzie, także opłacać składek ZUS.
Przywilej ten jednak będzie uzależniony od spełnienia następujących warunków:
  • działalność musi być wykonywana przez osobę fizyczną (nie wchodzą tutaj w grę żadne spółki),
  • przychód należny z takiej działalności nie będzie mógł przekroczyć w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. górna granica miesięcznego przychodu to 1050 zł),
  • w okresie ostatnich 60 miesięcy przedsiębiorca nie wykonywał działalności gospodarczej.

Osoba, która spełni powyższe warunki (łącznie), nie musi rejestrować swojej działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W efekcie z tytułu prowadzenia takiej działalności nie podlega żadnym ubezpieczeniom (zarówno emerytalno-rentowym, jak i chorobowemu czy nawet zdrowotnemu).

Przedsiębiorca taki może oczywiście dobrowolnie zarejestrować swoją firmę (i w związku z tym opłacać składki) w każdym czasie. Do zachowania takiego będzie natomiast zobligowany w terminie 7 dni, jeżeli przychód z działalności w danym miesiącu przekroczy wskazany wyżej limit połowy wynagrodzenia minimalnego.

fot. Rido - Fotolia.com

Ulgi w ZUS-ach dla nowych firm

Z końcem kwietnia zaczną obowiązywać przepisy, które zmniejszą zobowiązania fiskalne nowych firm. Otóż jeżeli miesięczny przychód nowego przedsiębiorcy nie przekroczy połowy wynagrodzenia minimalnego, w ogóle nie będzie on musiał rejestrować firmy. Po rejestracji natomiast przez pierwszych 6 miesięcy nie będzie musiał opłacać składek na ubezpieczenie społeczne.


Potem ulga na start, czyli brak składek ZUS przez 6 miesięcy


Przedsiębiorca (będący osobą fizyczną), który formalnie rozpocznie swoją działalność gospodarczą (a więc dokona wpisu w CEIDG) przez pierwszych 6 miesięcy będzie zwolniony z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Również skorzystanie z tej preferencji zostało obwarowane określonymi przesłankami. Otóż przedsiębiorca taki:
  • musi być osobą fizyczną,
  • działalność gospodarczą podejmuje po raz pierwszy, albo ponownie, ale po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,
  • nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Zwolnienie z opłacania składek dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Przedsiębiorca taki musi natomiast opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście tutaj także przedsiębiorca może zrezygnować z tej preferencji w każdym czasie poprzez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Po trzecie mały ZUS


Następnie, po upływie 6 miesięcy, w których to nowy przedsiębiorca nie musiał odprowadzać składek społecznych, te wprawdzie będzie już płacił obowiązkowo, niemniej na preferencyjnych zasadach. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Składki w pełnej wysokości


Dopiero po upływie powyższych okresów preferencyjnych przedsiębiorca będzie zobligowany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości (tzw. dużych ZUS-ów), a więc których podstawę wymiaru stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • wwe / 2018-04-05 17:38:36

    Witam, mam pytanie, czy chodzi o moment zawieszenia czy zamknięcia firmy jeśli chodzi o te 60 miesięcy? Z tego co się wcześniej orientowałem, okres preferencyjny "odnawia się" po 60 miesiącach od zamknięcia firmy, chyba że w nowej ustawie zostało to zmienione? Pytam, bo jestem w sytuacji, gdzie miałem zawieszona działalność przez 24 miesiące, potem automatycznie zakończyła się ona (minęło kolejne 36 miesięcy) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: