Fiskus idzie na wojnę z handlującymi elektroniką w internecie
2018-03-30 13:12
Handel elektroniką w sieci tylko z podatkiem VAT © anastarass - Fotolia.com
Przeczytaj także: Nowelizacje w VAT 2018: korekty deklaracji, faktury do paragonów
Z handlarzami elektroniką, zwłaszcza telefonami, tabletami itp. fiskus walczy nie od dziś. Podatnicy trudniący się takim handlem na portalach aukcyjnych już od dłuższego czasu cieszą się szczególnymi zainteresowaniem ze strony skarbówki. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów pokazały się komunikaty ostrzegające takich przedsiębiorców przed nadużywaniem prawa. Chodzi tutaj oczywiście o odmowę wystawiania faktur czy też sprzedawanie nowej elektroniki w ramach procedury marży.Aktywność fiskusa na tym polu nie dziwi, bo i wyłudzenia są tutaj spore. Ten niebawem ma też zostać wyposażony w nowe narzędzia do walki z nimi.
fot. anastarass - Fotolia.com
Handel elektroniką w sieci tylko z podatkiem VAT
Szerszy zakres opodatkowania
Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada zawężenie stosowania zwolnienia podmiotowego z tego podatku (uregulowane w art. 113). Przypomnijmy, że drobni przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza 200 000 zł, nie muszą rozliczać VAT, a skorzystać ze zwolnienia. Nie wszystkim jednak taki wybór został dany, a po wejściu w życie nowelizacji pozbawieni go zostaną kolejne grupy podatników.
- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26);
- urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27);
- maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28)
W uproszczeniu mówiąc zwolnienie zatem zostanie zabrane handlującym elektroniką, sprzętem elektrycznym, RTV i AGD w sieci czy też telefonicznie.
Wprowadzenie wyłączenia z jednej strony powinno przyczynić się do zwiększenia wpływów do budżetu państwa (jako że podatnicy tacy od swojej sprzedaży będą musieli płacić VAT), z drugiej do zwiększenia ich ściągalności. Konieczność rozliczania podatku VAT będzie bowiem skutkował tutaj automatycznie obowiązkiem przekazywania JPK_VAT, czego nie robią podatnicy zwolnieni. Fiskusowi łatwiej będzie też namierzyć nieuczciwych sprzedawców na aukcjach internetowych.
Wyłączenie także dla niektórych usług oraz kary za „błędne” faktury
Zasięg zmian zawartych w nowelizacji jest oczywiście dużo szerszy. Projekt zakłada wyłączenie prawa do zwolnienia podmiotowego także dla usług ściągania długów, w tym factoringu. Projektodawcy wskazują, że usługi tego typu nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Nie widzą w związku z tym uzasadnienia, dlaczego podatnikom parającym się takimi czynnościami miałoby przysługiwać zwolnienie podmiotowe.
Inna - bardzo ważna zmiana, jaka została zawarta w projekcie nowelizacji, to wystawianie faktur do paragonów. Te będą mogły być wystawiane jedynie wówczas, gdy nabywca, posługujący się NIP-em - podał go już na etapie wystawienia paragonu i numer ten na paragonie został ujęty. Jeżeli sprzedawca nie będzie posiadał kasy fiskalnej umożliwiającej wystawienie paragonu z numerem NIP nabywcy (w celu późniejszego wystawienia z tym numerem faktury), od razu będzie musiał wystawić fakturę.
Taka sama sankcja zostanie wymierzona nabywcy, który odliczy VAT z takiej faktury. Tej unikną jedynie podatnicy będący osobami fizycznymi, którzy za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.
Nowe regulacje mają zapobiegać procederowi polegającemu na wystawianiu faktur na zaprzyjaźnione firmy, w zamian za korzyść majątkową, do paragonów fiskalnych wygenerowanych przez kasę, a nie odebranych przez klientów. Firmy na podstawie wystawionych faktur dokonują odliczenia podatku VAT, mimo że w rzeczywistości nie nabyły towarów lub usług, a tym samym zawyżają koszty podatkowe.
Nadto mają one zapobiegać nieuprawnionemu ujmowaniu w prowadzonej ewidencji dla celów podatkowych faktur, które nie są związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.
Nowelizacja ma wejść w życie w z dniem 1 lipca 2018 r. Obecnie jest opiniowana.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)