eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochody osobowe: elektryczne lepsze niż benzynowe?

Samochody osobowe: elektryczne lepsze niż benzynowe?

2018-03-29 13:40

Samochody osobowe: elektryczne lepsze niż benzynowe?

Rząd zachęca do zakupu ekologicznych samochodów osobowych © bizoo_n - Fotolia.com

Benzyna (ewentualnie z instalacją gazową), diesel, hybryda a może wyłącznie auto elektryczne - gama "silnikowa", z której mogą wybierać kupujący jest obecnie bardzo duża. A które auto wybrać? Rząd zachęca nas do zakupu samochodów najbardziej "eko".

Przeczytaj także: Samochody osobowe: zmiany w VAT a koszty uzyskania przychodu

A są to zachęty m.in. podatkowe. Dnia 7 lutego 2018 r. opublikowano ustawę z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 317), która znowelizowała m.in. przepisy ustawy o PIT, ustawy o CIT oraz ustawy o podatku akcyzowym. Na czym ów zmiany polegają?

Brak akcyzy na auta elektryczne


I tak do ustawy akcyzowej trafił nowy art. 109a, który mówi, że zwalnia się od tego podatku samochód osobowy stanowiący pojazd elektryczny w rozumieniu nowej ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych i pojazd napędzany wodorem, o którym mowa w tej ustawie.

Te dwa rodzaje pojazdów zatem będą tańsze o akcyzę. A ile ona wynosi? Stawki akcyzy są uzależnione od pojemności skokowej silnika. Jeżeli ta nie przekracza 2 litrów, stawka akcyzy wynosi 3,1% wartości samochodu. Jeżeli jednak silnik jest większy, fiskus chce aż 18,6% podatku.

Nadto do ustawy akcyzowej trafił też nowy art. 163a mówiący, że w okresie do dnia 1 stycznia 2021 r. zwalnia się od akcyzy samochód osobowy stanowiący pojazd hybrydowy w rozumieniu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

fot. bizoo_n - Fotolia.com

Rząd zachęca do zakupu ekologicznych samochodów osobowych

Rząd zachęca do kupowania samochodów bardziej eko. Wśród tych zachęt znalazły się również podatkowe. I tak auta w pełni elektryczne, na wodór czy hybrydowe mają nie być obarczone akcyzą. Dodatkowo wyższy odpis amortyzacyjny naliczany od elektrycznych samochodów osobowych trafi do kosztów podatkowych.


Zmiany w podatkach dochodowych


Promocja takich pojazdów ma miejsce także w ustawach o podatku dochodowym. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 23 ust 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów (amortyzacyjnych) z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro - przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.

Analogiczne ograniczenie znajduje się w art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wspomniana wyżej ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych wskazany wyżej limit dla samochodów elektrycznych podnosi do 30 000 euro.
Pojazd elektryczny to pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Pojazd napędzany wodorem to pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych.

Pojazd hybrydowy to pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, o napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.

Od kiedy zmiany?


Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych, z pewnymi wyjątkami, weszła w życie 22 lutego 2018 r. Z tym dniem weszły też w życie wspomniane przepisy
Niemniej nowe przepisy art. 109a i art. 163a ustawy o podatku akcyzowym stosuje się:
  1. od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem lub stwierdzenia przez Komisję Europejską, że przepisy te nie stanowią pomocy publicznej;
  2. do pojazdów elektrycznych, pojazdów hybrydowych i pojazdów napędzanych wodorem, w rozumieniu niniejszej ustawy, w stosunku do których obowiązek podatkowy w akcyzie powstał po dniu określonym zgodnie z pkt 1.

Tożsamy sposób postępowania należy stosować też do zmiany przepisów w podatkach dochodowych (z tym że tutaj w zakresie wskazanego wyżej pkt 2 mówi się o dacie oddania samochodu do używania).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: