Uproszczona forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej
2006-05-09 10:00
Przeczytaj także: Opodatkowanie działalności gospodarczej skalą podatkową 2016
Natomiast jeżeli podatnicy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku podatkowym, mogą oni korzystać w następnym roku podatkowym z ryczałtu ewidencjonowanego w dwóch przypadkach:
• jeżeli ich przychody uzyskane z działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie nie przekraczały 250 tys. Euro;
• jeśli uzyskiwali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników osiąganych z tej działalności nie przekroczyła 250 tys. Euro.
"W przypadku, gdy podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność zarówno samodzielnie, jak i w formie spółki, w kolejnym roku podatkowym może również skorzystać z ryczałtowego rozliczenia, jednak pod pewnymi warunkami. W takich przypadkach należy rozdzielnie rozpatrywać czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki i samodzielnie spełnia warunki zezwalające na korzystanie z ryczałtu ewidencjonowanego" - zaznacza ekspert Meritum Podatki 2006 Aleksander Kaźmierski.
Z ryczałtu ewidencjonowanego nie mogą skorzystać następujący podatnicy:
• opłacający podatek w formie podatkowej;
• korzystający, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia podatkowego;
• osiągający w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek, działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów), działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, działalności w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w przepisach u.z.p.d. oraz świadczeni niektórych usług (wymienionych w zał. nr 2 do u.z.p.d.);
• wytwarzający wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
• podejmujący wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem lub wykonywanej w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną przez jednego lub każdego z małżonków, a także wykonywanej samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną przez drugiego małżonka – jeżeli przed zmianą odprowadzany był podatek na zasadach ogólnych.
Podatnik, który pragnie skorzystać z opodatkowania zryczałtowanego, jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym pisemnego oświadczenia o wyborze ryczałtu. Oświadczenie składa się naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Przepisy nie przewidują szczególnej formy takiego oświadczenia.
Podatnicy korzystający z opodatkowania zryczałtowanego są obowiązani do:
• prowadzenia odrębnie za każdy rok ewidencji przychodów (obowiązek ten nie dotyczy podatników osiągających przychody z najmu, jeżeli wysokość przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej);
• prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
• posiadania i przechowywania dowodów zakupu towarów;
• prowadzenia ewidencji wyposażania (nie dotyczy podatników osiągających przychody z najmu. W przypadku, gdy podatnicy równocześnie osiągają przychody z działalności gospodarczej, ewidencja wyposażenia obejmuje wyłącznie wyposażenie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą);
• sporządzania spisu z natury.
![Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2017 r. [© Tiko - Fotolia.com] Forma opodatkowania działalności gospodarczej w 2017 r.](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-dochodowy/Forma-opodatkowania-dzialalnosci-gospodarczej-w-2017-r-186723-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl