Karta podatkowa a świadczenie usług dla kontrahentów z UE
2018-03-26 13:27
Sprzedaż usług za granicę nie powoduje utraty karty podatkowej? © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pielęgniarka szkolna na karcie podatkowej?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Wnioskodawca zamierza otworzyć firmę zajmującą się naprawą i konserwacją maszyn rolniczych i leśnych (PKT 33.12.Z). Usługi te będą wykonywane fizycznie tylko na terytorium Polski, niemniej raz miesiącu będzie wystawiana faktura VAT dla nabywcy - podatnika zagranicznego -z Niemiec. Wnioskodawca zadał pytanie, czy w takim przypadku może skorzystać z karty podatkowej jako formy opodatkowania swojej firmy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(...) Art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2157 z późn. zm.) stanowi, że osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 ww. ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić m.in. podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej "tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nieprzekraczającym stanu określonego w tabeli (pkt 1).
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Sprzedaż usług za granicę nie powoduje utraty karty podatkowej?
Jak stanowi art. 25 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie;
2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli;
3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne;
4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej;
5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie;
6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym;
7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W myśl ust 2 tego artykułu, nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej:
1. prowadzenie przez podatnika działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, w elektrowniach wodnych i wiatrowych, o mocy oddawanej do 5000 kilowatów, oraz wytwarzanie biogazu,
2. osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze
- z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.
Na podstawie art. 29 ust. 1 przedmiotowej ustawy, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, według ustalonego wzoru, na dany rok podatkowy, podatnik składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna działalność, wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego przed rozpoczęciem działalności.
Przepisy powołanej ustawy nie zawierają podmiotowego ograniczenia co do odbiorców wykonywanych przez podatnika usług, a zatem na możliwość opodatkowania działalności gospodarczej w formie karty podatkowej w żaden sposób nie wpływa okoliczność świadczenia ich na rzecz zagranicznego kontrahenta. Art. 25 ust. 1 pkt 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zastrzega jedynie, że działalność gospodarcza podatnika musi być prowadzona w całości na terytorium Polski. Jeżeli, jak wskazuje Wnioskodawca, wszystkie czynności wchodzące w zakres świadczonych przez Niego usług będą faktycznie realizowane w Polsce, to przesłanka wynikająca z ww. przepisu zostanie spełniona.
Podsumowując, wykonywanie - przez podmiot opodatkowany w formie karty podatkowej - usług na rzecz niemieckiego kontrahenta, jeśli usługi te będą wykonywane na terenie Polski, nie doprowadzi do utraty prawa do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.(...)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)