Podatek od prywatnego najemu u małżonków
2018-02-13 13:47
Jak rozliczyć podatek od przychodów z najmu nieruchomości u małżonków? © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie VAT gdy firma i prywatny najem mieszkania
Przychody z udziału m.in. w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego posiadania, wspólnego użytkowania rzeczy (czy praw majątkowych) itp. powstają u każdego podatnika osobno. Ich wartość natomiast ustala się proporcjonalnie do prawa udziału w zysku. W taki sam sposób rozliczane są też koszty uzyskania takich przychodów, w tym wydatków niestanowiących kosztów podatkowych czy strat.Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują ponadto, że zasadę tę stosuje się również do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, a osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 (czyli tzw. prywatnego najmu) przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Jak rozliczyć podatek od przychodów z najmu nieruchomości u małżonków?
Warto przy tym pamiętać, że każdy z małżonków ma prawo wyboru formy opodatkowania takich przychodów i ta nie jest uzależniona od decyzji podjętej przez drugiego z nich. Nie ma zatem przeszkód, aby jeden z małżonków uzyskiwane przychody opodatkował ryczałtem ewidencjonowanym, a drugi skalą podatkową. Ważne, aby fiskusowi zgłosić w terminie wybraną formę opodatkowania. Jeżeli na czas nie zgłosimy ryczałtu, przez cały rok podatek od przychodów z najmu trzeba liczyć wg skali podatkowej - jest to bowiem podstawowa forma opodatkowania dla tego źródła przychodów.
Jeżeli natomiast przychody z najmu uzyskiwano już w roku ubiegłym i podatnik zamierza zmienić wybraną dla nich formę opodatkowania, pisemne oświadczenie należy złożyć w urzędzie skarbowym do 20 stycznia danego roku podatkowego.
W takim przypadku każdy z małżonków składa odrębnie oświadczenie o wybranej formie opodatkowania. Oświadczenie takie złożone przez jednego małżonka nie będzie wywoływać skutków prawnych względem drugiego.
Rozliczenie najmu przez jednego małżonka
Od zasady odrębnego ustalania przychodów z najmu przez małżonków występuje jeden wyjątek. Otóż małżonkowie (między którymi istnieje wspólność majątkowa) mogą złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu/przychodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich. Tutaj także ustawodawca przewidział ustawowy termin do złożenia takiego oświadczenia, który uzależniony jest od wybranej formy opodatkowania przychodów z najmu.
Jeżeli najem jest opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym, termin na złożenie oświadczenia upływa:
- 20 stycznia danego roku podatkowego - u podatników kontynuujących w tym roku najem prywatny,
- w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu - u podatników rozpoczynających osiąganie przychodów z najmu.
Raz złożone oświadczenie o wyborze rozliczania całości dochodów (przychodów) z prywatnego najmu przez jednego z małżonków jest ważne w latach następnych, chyba że małżonkowie zrezygnują z tego sposobu rozliczenia.
W związku z tym, jeżeli w latach następnych małżonkowie będą chcieli rozliczać przychody z najmu osobno, będą musieli złożyć nowe pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu (bądź przychodu) przez jednego z nich w terminie do:
- 20 dnia miesiąca następujące po miesiącu, w którym otrzymany zostanie pierwszy przychód z najmu w danym roku - w przypadku jego opodatkowania skalą podatkową,
- 20 stycznia danego roku podatkowego - jeżeli przychód z najmu ma być opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym.
Wyrażony w oświadczeniu wybór opodatkowania całości przychodów z najmu prywatnego przez jednego z małżonków obowiązuje przez cały rok, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu/przychodu (poniesionej straty) z tego tytułu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)