Rolnik ryczałtowy i własna działalność gospodarcza: jedna kasa fiskalna
2018-01-15 12:42
Czy rolnik ryczałtowy musi mieć kasę fiskalną? © industrieblick - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kasy fiskalne: kto prowadzi działalność gospodarczą?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży kwiatów, roślin zwierząt, nawozów itp. Z tego tytułu zainteresowana prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, podatek dochodowy płaci wg stawki liniowej oraz rozlicza VAT. Sprzedaż dla osób prywatnych jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej.
Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej firmy zamierza sprzedawać także produkty pochodzące z jej gospodarstwa rolnego, które są zwolnione z VAT z uwagi na korzystanie przez nią ze statusu rolnika ryczałtowego. Sprzedaż ta nie będzie ujmowana w deklaracji VAT.
Cała sprzedaż dla osób prywatnych, a więc zarówno towarów pochodzących z prowadzonej firmy jak i płodów rolnych z własnego gospodarstwa - ma być ewidencjonowana na jednej kasie fiskalnej, gdzie sprzedaż z firmy będzie opodatkowana właściwymi stawkami tego podatku, zaś sprzedaż z gospodarstwa rolnego będzie ewidencjonowana jako zwolniona.
Sprzedaż z działalności rolniczej nie będzie wpływała na wartość podatku dochodowego płaconego od firmy - nie będzie bowiem ujmowana w podstawie opodatkowania tym podatkiem. Z tego tytułu zainteresowana zamierza płacić podatek w wysokości ustalonej przez urząd skarbowy na podstawie norm szacunkowych działów specjalnych produkcji rolnej.
Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy ewidencjonowanie całej sprzedaży (zarówno z firmy jak i gospodarstwa rolnego) w opisany wyżej sposób na jednej kasie fiskalnej jest dopuszczalny? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(....) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
fot. industrieblick - Fotolia.com
Czy rolnik ryczałtowy musi mieć kasę fiskalną?
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Ilekroć w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług jest mowa o towarach – stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).
Przez działalność rolniczą rozumie się – stosownie do zapisu art. 2 pkt 15 – produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.
Z zapisu art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy wynika, że zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Przez rolnika ryczałtowego – stosownie do art. 2 pkt 19 – rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych;
Przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (art. 2 pkt 20).
Z zapisu art. 109 ust. 1 ustawy wynika, że podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.
Natomiast w myśl art. 109 ust. 3 ustawy, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej. Ewidencja powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej wynika z art. 111 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Przez sprzedaż – zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy – rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Kwestie dotyczące zwolnienia z powyższego obowiązku, do dnia 31 grudnia 2017 r. regulowały przepisy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177).
Zgodnie z zapisem § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
W poz. 49 załącznika, wymieniono dokonywane przez rolników ryczałtowych dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Natomiast w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2018 r. powyższe kwestie reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454).
Na podstawie § 2 ust. 1 ww. rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia.
W poz. 49 załącznika wymieniono dokonywane przez rolników ryczałtowych dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Należy również wskazać, że na podstawie art. 117 ustawy o podatku od towarów i usług, rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
1. wystawiania faktur;
2. prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
3. składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1;
4. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.
Na tle przedstawionego opisu sprawy, powzięła Pani wątpliwość co do możliwości ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej jednocześnie sprzedaży towarów handlowych, opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej oraz sprzedaży takich samych produktów, ale pochodzących z własnej produkcji rolniczej, objętych zwolnieniem od podatku, dokonywanej w ramach działalności rolniczej.
Prowadzi Pani ewidencję sprzedaży dokonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Jak wskazano w opisie sprawy, dokonywana przez Panią jako rolnika ryczałtowego sprzedaż artykułów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Mając na względzie przedstawiony opis sprawy należy wskazać, że w świetle uregulowania zawartego w cytowanym art. 117 ustawy, nie ma Pani obowiązku prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów.
Tym samym nie ciąży na Pani obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej obrotu z tytułu sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej (własnego gospodarstwa rolnego).
Niemniej jednak należy zauważyć, że powołane przepisy nie stoją na przeszkodzie, aby dokonywać ewidencji sprzedaży dotyczącej produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.
W świetle powyższego, może Pani ewidencjonować przy zastosowaniu kasy rejestrującej jednocześnie sprzedaż opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz – w ramach działalności rolniczej – sprzedaż takich samych towarów (produktów rolnych), które jako pochodzące z własnej działalności rolniczej, są objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Przy czym należy podkreślić, że spoczywa na Pani obowiązek takiego zorganizowania sprzedaży, aby zarówno klient, jak i organy podatkowe miały pewność, jakiego pochodzenia towary są przedmiotem sprzedaży. Zatem powinna Pani tak zorganizować sprzedaż, aby nie było wątpliwości, kiedy dokonuje dostawy produktów pochodzących z własnej produkcji rolnej, a kiedy przedmiotem dostawy są towary handlowe zakupione w celach handlowych.(...)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)