Jak rozliczyć PIT w 2006 r.
2006-04-22 00:08
Przeczytaj także: Tabelki i rubryczki, czyli jak wypełnić PIT
Korekta w razie błędu
Jeżeli przy sporządzaniu deklaracji (zeznania) podatnik popełni błąd dotyczący określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku oraz innych danych zawartych w ich treści, ma prawo poprawić ten błąd składając korektę deklaracji (zeznania). Prawo do korekty ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego i kontroli podatkowej (w zakresie zobowiązań podatkowych, których dotyczy postępowanie lub kontrola).
Skorygowanie deklaracji (zeznania) następuje przez złożenie korygującej deklaracji (zeznania) wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Zaległy podatek należy wtedy zapłacić wraz z odsetkami lub zwrócić nadpłatę, również wraz z odsetkami.
W przypadku błędów rachunkowych i oczywistych omyłek korektę deklaracji sporządzi organ podatkowy, jeżeli w wyniku korekty deklaracji zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokości straty nie będzie przekraczała 1000 zł. Uwierzytelnioną kopię korekty podatnik wtedy otrzymuje celem jej akceptacji - z prawem wniesienia sprzeciwu. Jeśli podatnik nie wniesie sprzeciwu, to taka korekta wywołuje skutki prawne jak korekta złożona przez podatnika.
Podatki na raty
W przypadku, gdy podatnik rozlicza się za pośrednictwem płatnika, czyli uzyskuje dochody ze stosunku pracy, emerytury, renty itp., może wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o zwolnienie płatnika (pracodawca, ZUS) z pobrania podatku. Składając taki wniosek, należy jednak wykazać, że pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności egzystencji lub uprawdopodobnić, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.
Jeżeli podatnik sam wpłaca zaliczki na podatek, organ podatkowy - na wniosek podatnika - może również ograniczyć pobór zaliczek na podatek. Należy jednak wtedy uprawdopodobnić, że zaliczki, obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych, byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.
Jeśli przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny, można również zwrócić się do organu podatkowego z wnioskiem o odroczenie terminu płatności podatku lub zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, o rozłożenie na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej (jest to opłata ustalana za korzystanie z układu ratalnego lub odroczenia).
Ulgi te przyznawane są wyjątkowo, tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Jeżeli jednak podatnik prowadzi działalność gospodarczą - to pełen katalog dopuszczalnych przeznaczeń pomocy udzielanej przez organ podatkowy jest ograniczony przez przepisy ustawy Ordynacja podatkowa.
W oparciu o materiały
![Rower rehabilitacyjny odliczysz w rocznym zeznaniu podatkowym [© apops - Fotolia.com] Rower rehabilitacyjny odliczysz w rocznym zeznaniu podatkowym](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/PIT-y/Rower-rehabilitacyjny-odliczysz-w-rocznym-zeznaniu-podatkowym-237395-150x100crop.jpg)
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl