Rozliczenie kosztów na usługi doradcze przy pozyskaniu inwestora
2017-12-18 13:32
![Rozliczenie kosztów na usługi doradcze przy pozyskaniu inwestora [© pixfly - Fotolia.com] Rozliczenie kosztów na usługi doradcze przy pozyskaniu inwestora](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-CIT/Rozliczenie-kosztow-na-uslugi-doradcze-przy-pozyskaniu-inwestora-200222-200x133crop.jpg)
Rozliczenie kosztów od podwyższenia kapitału © pixfly - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wydatki na podwyższenie kapitału poza kosztami podatkowymi
Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP), podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP).fot. pixfly - Fotolia.com
Rozliczenie kosztów od podwyższenia kapitału
Firmy często szukają zewnętrznych źródeł finansowania, w tym poprzez pozyskanie dodatkowego inwestora także na skutek podwyższenia kapitału zakładowego. Działania takie wymagają na ogół specjalistycznej wiedzy i szeroko rozumianych usług doradczych. Wydatki związane z takimi usługami mogą trafiać do kosztów uzyskania przychodu.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że usługi o charakterze doradczym nie warunkują pozyskania inwestora zewnętrznego i uzyskania dodatkowych środków. W związku z powyższym, na gruncie przepisów prawa podatkowego, co do zasady, koszty doradcze (świadczenia usług z zakresu doradztwa prawnego bądź finansowego) poniesione przez spółkę w okresie poprzedzającym pozyskanie inwestora, należy traktować jako koszty pośrednio związane z przychodami. Moment rozliczenia poniesionych kosztów należy zatem ustalić w oparciu o art. 15 ust. 4d ustawy ustawy o PDOP.
Wydatki poniesione na usługi doradcze mogą stanowić koszty uzyskania przychodów również w sytuacji, gdy pozyskany od inwestora kapitał zostanie przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Taką tezę podzielił NSA w wyroku z 13.02.2015 r., (sygn. akt II FSK 3210/12).
W przedmiotowym wyroku sąd wywiódł, iż w takiej sytuacji wydatków poniesionych na usługi doradcze nie można kwalifikować do kosztów związanych bezpośrednio z podwyższeniem kapitału zakładowego, które to nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Sąd uznał, że wydatki na usługi doradcze również i w tym przypadku stanowią koszty ogólne funkcjonowania osoby prawnej i jako koszty pośrednie podlegają zaliczeniu do http://www.podatki.egospodarka.pl/145418,50-koszty-uzyskania-przychodu-w-2018-r,1,68,1.html kosztów uzyskania przychodów>.
![Kapitał zakładowy: usługi doradcze a koszty firmy [© anna - Fotolia.com] Kapitał zakładowy: usługi doradcze a koszty firmy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/podatek-CIT/Kapital-zakladowy-uslugi-doradcze-a-koszty-firmy-96448-150x100crop.jpg)
oprac. : Przemysław Szwed / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)