Jak uzyskać szybszy zwrot VAT? Złożyć dobrowolnie JPK_VAT
2017-11-10 13:43
Zwrot podatku w 25 dni w zamian za JPK_VAT © golubovy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Towary czy usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem a zwrot VAT
Ewidencje VAT w postaci elektronicznej obecnie obowiązkowo fiskusowi muszą przesyłać co miesiąc małe, średnie i duże firmy. Mikroprzedsiębiorcy obowiązkiem takim zostaną objęci dopiero od przyszłego roku. Dobrowolnie jednakże i takie podmioty mogą składać JPK_VAT już teraz.Złóż JPK_VAT, otrzymasz szybciej zwrot podatku
Jak wspomnieliśmy wyżej, mikofirmy obecnie nie muszą przekazywać JPK_VAT fiskusowi. Obowiązek ten będzie ciążył na nich dopiero od przyszłego roku. Resort finansów jednakże już teraz chce gromadzić jak największą bazę informacji pochodzących z otrzymywanych JPK_VAT. Dlatego zachęca do ich dobrowolnego składania, pomimo braku takiego obowiązku.
Na ulotce otrzymanej z ministerstwa są trzy takie zachęty, z czego jedna przybiera wręcz wymiar finansowy. Otóż resort finansów informuje, że w przypadku dobrowolnego wysłania JPK_VAT podatnicy, którzy w deklaracjach za miesiące październik-grudzień 2017 r. wykażą zwrot podatku, otrzymają go w szybszym, 25-dniowym terminie.
fot. golubovy - Fotolia.com
Zwrot podatku w 25 dni w zamian za JPK_VAT
Czy trzeba spełniać dodatkowe warunki?
Ustawa o VAT zawiera trzy terminy zwrotu podatku VAT, których musi przestrzegać fiskus: podstawowy w wymiarze 60 dni od złożenia deklaracji, wydłużony w wymiarze 180 dni od złożenia deklaracji oraz przyspieszony w wymiarze 25 dni od złożenia deklaracji.
W zdecydowanej większości przypadków podatnicy otrzymują zwrot VAT w terminie 60 dni licząc od dnia złożenia deklaracji (czyli w terminie podstawowym). Aby ubiegać się o zwrot VAT w terminie przyspieszonym, wymagane jest spełnienie dodatkowych warunków, co nie zawsze jest możliwe.
Szerzej na temat zwrotu VAT w ciągu 25 dni pisaliśmy m.in. w artykułach:
Niezapłacone faktury uprawniają do zwrotu VAT w terminie 25 dni!
Kompensata należności a zwrot VAT w ciągu 25 dni w 2017 r.
Kwota do przeniesienia w deklaracji a zwrot VAT w ciągu 25 dni
W 2017 r. będzie trudniej o zwrot VAT w terminie
W przypadku zwrotu VAT w terminie podstawowym natomiast wystarczy, że u podatnika pojawi się sprzedaż opodatkowana oraz wykazuje on nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.
Rodzi się w związku z tym pytanie, czy podatnicy, którzy złożą dobrowolnie JPK_VAT, aby otrzymać zwrot podatku w ciągu 25 dni, muszą spełniać warunki przewidziane dla tego skróconego okresu zwrotu, o których mowa jest wyżej?
Wydaje się że nie. W przesłanej informacji bowiem resort finansów uzależnia szybszy zwrot podatku jedynie od dobrowolnego przesłania JPK_VAT. Należy jednak pamiętać, że termin ten zdaje się być jedynie instruktażowy - nie wynikający z żadnych przepisów i organy podatkowe nie muszą go rygorystycznie przestrzegać (tak jak w przypadku terminów zwrotów określonych wprost w ustawie o VAT). Jeżeli zatem w deklaracji wnioskujemy o zwrot w terminie 60 dni i chcemy go skrócić poprzez dobrowolne złożenie JPK_VAT musimy pamiętać, że nadal obowiązujący fiskusa termin wynosi 60 dni, z tym że w takim przypadku zalecane jest jego dokonanie w ciągu 25 dni. Nie mamy jednak co liczyć na odsetki, jeżeli w takim przypadku organ podatkowy dokona zwrotu podatku po upływie 25 dni a przed upływem 60 dni (czyli terminu podstawowego do zwrotu).
Szybszy zwrot VAT (już nawet w ciągu 15 dni) przysługuje też mikrofirmom z branży budowlanej, które dobrowolnie przekazują JPK_VAT oraz składają deklaracje w wersji elektronicznej.
Ułatwienia dla mikrofim
Aby oswoić najmniejszych przedsiębiorców z nowymi obowiązkami resort finansów już teraz (tj. w listopadzie 2017 r.) przeprowadza dla nich szkolenia w tym zakresie, które organizowane są w urzędach skarbowych w każdy wtorek. Co ważne - nie trzeba tutaj przestrzegać rejonizacji - przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w szkoleniach w dowolnych urzędach, również w tych, w których nie rozliczają się na co dzień.
Nadto od przyszłego roku zostaną wprowadzone zmiany w przesyłanych plikach. Ma być prościej.
W pliku pojawi się miejsce na dobrowolne podanie adresu e-mail, co ma ułatwić szybki kontakt z podatnikiem, kiedy administracja skarbowa znajdzie niezgodności w złożonym JPK_VAT. Wysłanie powiadomienia pozwoli przedsiębiorcom na korektę rozliczenia bez konsekwencji oraz bez potrzeby bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym .
Dodatkowo resort finansów udostępnił także darmowe narzędzia do generowania JPK_VAT (dostępne pod adresem .
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)