eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweJak uzyskać szybszy zwrot VAT? Złożyć dobrowolnie JPK_VAT

Jak uzyskać szybszy zwrot VAT? Złożyć dobrowolnie JPK_VAT

2017-11-10 13:43

Jak uzyskać szybszy zwrot VAT? Złożyć dobrowolnie JPK_VAT

Zwrot podatku w 25 dni w zamian za JPK_VAT © golubovy - Fotolia.com

W ostatnim czasie ZUS zaczął rozsyłać do przedsiębiorców informacje z indywidualnymi rachunkami bankowymi, na które należy przekazywać składki od przyszłego roku. W przesyłce można też znaleźć informację od Ministerstwa Finansów, która zachęca do szybszego składania JPK_VAT przez mikrofirmy. Stosowny komunikat znajduje się też na stronie internetowej.

Przeczytaj także: Towary czy usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem a zwrot VAT

Ewidencje VAT w postaci elektronicznej obecnie obowiązkowo fiskusowi muszą przesyłać co miesiąc małe, średnie i duże firmy. Mikroprzedsiębiorcy obowiązkiem takim zostaną objęci dopiero od przyszłego roku. Dobrowolnie jednakże i takie podmioty mogą składać JPK_VAT już teraz.
JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za wybrany okres rozliczeniowy (miesiąc). Dane te pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorcy. JPK_VAT należy przesyłać wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonej strukturze i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Złóż JPK_VAT, otrzymasz szybciej zwrot podatku


Jak wspomnieliśmy wyżej, mikofirmy obecnie nie muszą przekazywać JPK_VAT fiskusowi. Obowiązek ten będzie ciążył na nich dopiero od przyszłego roku. Resort finansów jednakże już teraz chce gromadzić jak największą bazę informacji pochodzących z otrzymywanych JPK_VAT. Dlatego zachęca do ich dobrowolnego składania, pomimo braku takiego obowiązku.

Na ulotce otrzymanej z ministerstwa są trzy takie zachęty, z czego jedna przybiera wręcz wymiar finansowy. Otóż resort finansów informuje, że w przypadku dobrowolnego wysłania JPK_VAT podatnicy, którzy w deklaracjach za miesiące październik-grudzień 2017 r. wykażą zwrot podatku, otrzymają go w szybszym, 25-dniowym terminie.

fot. golubovy - Fotolia.com

Zwrot podatku w 25 dni w zamian za JPK_VAT

Podstawowy termin zwrotu podatku VAT wynosi 60 dni. Ten może zostać skrócony do 25 dni, gdy podatnik złoży taki wniosek oraz spełni bardzo restrykcyjne warunki. Resort finansów przewidział tutaj bonus dla mikrofirm. Te uzyskają zwrot w ciągu 25 dni zamiast 60, jeżeli dobrowolnie złożą JPK_VAT.


Czy trzeba spełniać dodatkowe warunki?


Ustawa o VAT zawiera trzy terminy zwrotu podatku VAT, których musi przestrzegać fiskus: podstawowy w wymiarze 60 dni od złożenia deklaracji, wydłużony w wymiarze 180 dni od złożenia deklaracji oraz przyspieszony w wymiarze 25 dni od złożenia deklaracji.

W zdecydowanej większości przypadków podatnicy otrzymują zwrot VAT w terminie 60 dni licząc od dnia złożenia deklaracji (czyli w terminie podstawowym). Aby ubiegać się o zwrot VAT w terminie przyspieszonym, wymagane jest spełnienie dodatkowych warunków, co nie zawsze jest możliwe.
Zasady dokonywania zwrotu VAT w ciągu 25 dni zostały skomplikowane z początkiem 2017 r. I tak m.in. kwoty uregulowana gotówką czy kompensatą nie może być zbyt duże. Kwota do przeniesienia z poprzedniej deklaracji nie może przekroczyć 3 tys. zł. Przedsiębiorca musi rozliczać VAT przez co najmniej 12 miesięcy czy też z uwagi na szybszy zwrot podatku musi złożyć wyciągi bankowe potwierdzające zapłatę za faktury zakup.

Szerzej na temat zwrotu VAT w ciągu 25 dni pisaliśmy m.in. w artykułach:
Niezapłacone faktury uprawniają do zwrotu VAT w terminie 25 dni!
Kompensata należności a zwrot VAT w ciągu 25 dni w 2017 r.
Kwota do przeniesienia w deklaracji a zwrot VAT w ciągu 25 dni
W 2017 r. będzie trudniej o zwrot VAT w terminie

W przypadku zwrotu VAT w terminie podstawowym natomiast wystarczy, że u podatnika pojawi się sprzedaż opodatkowana oraz wykazuje on nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Rodzi się w związku z tym pytanie, czy podatnicy, którzy złożą dobrowolnie JPK_VAT, aby otrzymać zwrot podatku w ciągu 25 dni, muszą spełniać warunki przewidziane dla tego skróconego okresu zwrotu, o których mowa jest wyżej?

Wydaje się że nie. W przesłanej informacji bowiem resort finansów uzależnia szybszy zwrot podatku jedynie od dobrowolnego przesłania JPK_VAT. Należy jednak pamiętać, że termin ten zdaje się być jedynie instruktażowy - nie wynikający z żadnych przepisów i organy podatkowe nie muszą go rygorystycznie przestrzegać (tak jak w przypadku terminów zwrotów określonych wprost w ustawie o VAT). Jeżeli zatem w deklaracji wnioskujemy o zwrot w terminie 60 dni i chcemy go skrócić poprzez dobrowolne złożenie JPK_VAT musimy pamiętać, że nadal obowiązujący fiskusa termin wynosi 60 dni, z tym że w takim przypadku zalecane jest jego dokonanie w ciągu 25 dni. Nie mamy jednak co liczyć na odsetki, jeżeli w takim przypadku organ podatkowy dokona zwrotu podatku po upływie 25 dni a przed upływem 60 dni (czyli terminu podstawowego do zwrotu).
Warto wiedzieć
Szybszy zwrot VAT (już nawet w ciągu 15 dni) przysługuje też mikrofirmom z branży budowlanej, które dobrowolnie przekazują JPK_VAT oraz składają deklaracje w wersji elektronicznej.

Ułatwienia dla mikrofim


Aby oswoić najmniejszych przedsiębiorców z nowymi obowiązkami resort finansów już teraz (tj. w listopadzie 2017 r.) przeprowadza dla nich szkolenia w tym zakresie, które organizowane są w urzędach skarbowych w każdy wtorek. Co ważne - nie trzeba tutaj przestrzegać rejonizacji - przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w szkoleniach w dowolnych urzędach, również w tych, w których nie rozliczają się na co dzień.

Nadto od przyszłego roku zostaną wprowadzone zmiany w przesyłanych plikach. Ma być prościej.
Uproszczenia te będą polegać na ograniczeniu liczby obowiązkowych pól do wypełnienia, m.in. w części dotyczącej danych adresowych podmiotu, który składa JPK_VAT. Uporządkowane zostanie też oznaczanie kolejnych plików, które przesyła się za ten sam okres. Pierwszy JPK_VAT składany za dany okres, według nowej struktury w polu „cel złożenia" będzie zawierać oznaczenie „0". Pierwsza korekta będzie mieć oznaczenie „1", a następne – będą kolejno numerowane. Nie będzie przy tym możliwe przesłanie JPK_VAT, oznaczonych jako 0, 1, 2 itp., więcej niż jeden raz za dany okres (co wcześniej mogło się zdarzyć).

W pliku pojawi się miejsce na dobrowolne podanie adresu e-mail, co ma ułatwić szybki kontakt z podatnikiem, kiedy administracja skarbowa znajdzie niezgodności w złożonym JPK_VAT. Wysłanie powiadomienia pozwoli przedsiębiorcom na korektę rozliczenia bez konsekwencji oraz bez potrzeby bezpośredniej wizyty w urzędzie skarbowym .

Dodatkowo resort finansów udostępnił także darmowe narzędzia do generowania JPK_VAT (dostępne pod adresem .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: