eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowePodatek od nieruchomości dla stowarzyszeń

Podatek od nieruchomości dla stowarzyszeń

2006-04-20 13:14

Nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży korzystają ze zwolnienia z podatku od nieruchomości (art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z 12 stycznia1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 ze zm.).

Przeczytaj także: Podatek od nieruchomości i wynajem - jakie są wątpliwości?

Stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych, podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do rejestru przedsiębiorców (art. 2, art. 8 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach, Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm., art. 50 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, Dz.U. z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.), ale może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w przepisach ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm., dalej: usdg), a dochód z tej działalności służy realizacji celów statutowych i nie podlega podziałowi między jego członków.

Prowadzenie szkoły lub placówki oraz zespołu szkół lub placówek nie jest działalnością gospodarczą, natomiast jest nią działalność oświatowa nieobejmująca prowadzenia szkoły, placówki lub zespołu podejmowana na zasadach określonych w usdg (art. 83a ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.). Dotyczy to zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych (szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną).

Zatem nieruchomości zajęte przez stowarzyszenie na działalność oświatową nie są traktowane jak nieruchomości zajęte na działalność gospodarczą i są zwolnione z podatku od nieruchomości, jeśli działalność ta jest działalnością statutową tego stowarzyszenia. Zwolnienie przysługuje podmiotom, które są wpisane w KRS jako stowarzyszenia i działają na podstawie Prawa o stowarzyszeniach (pismo z 6 września 2005 r., nr LK-833/AP/05/563).

Zasady zwrotu utraconych dochodów dla gmin.

Od 28 lutego 2006 r. obowiązują trzy nowe rozporządzenia: rozporządzenie Ministra Finansów z 21 lutego 2006 r. w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia od podatku rolnego przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego (Dz.U. nr 33, poz. 228), rozporządzenie Ministra Finansów z 21 lutego 2006 r. w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia z podatku od nieruchomości w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego (Dz.U. nr 33, poz. 229), rozporządzenie Ministra Finansów z 21 lutego 2006 r. w sprawie zwrotu utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnienia od podatku leśnego przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego (Dz.U. nr 33, poz. 230).

Rozporządzenia te określają zasady i tryb zwrotu z budżetu państwa utraconych przez gminy dochodów z tytułu zwolnień od podatków w związku z zajęciem ich m.in. na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych przez przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, uzyskanych na zasadach określonych w ustawie z 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 179, poz. 1484). Na podstawie tych przepisów gmina składa wniosek do właściwego wojewody w terminie do 31 marca roku następującego po roku, w którym nastąpiło zwolnienie z określonego podatku, wykazując faktyczne roczne skutki zwolnień ustawowych, wynikające z decyzji oraz deklaracji podatkowych na dany rok podatkowy, według stanu na dzień 31 grudnia roku, za który sporządzany jest wniosek.

Po sprawdzeniu prawidłowości sporządzonych wniosków pod względem rachunkowym oraz formalnym przez wojewodę przekazuje on na rachunek budżetu gminy kwotę środków stanowiącą równowartość wysokości utraconych dochodów z tytułu ww. zwolnień w terminie do 31 sierpnia roku następującego po roku, w którym nastąpiło zwolnienie.


„Portal FK” to serwis umożliwiający indywidualne konsultowanie swoich wątpliwości w zakresie podatków dochodowych, VAT, rachunkowości i ZUS. Możesz zadać pytanie z danej dziedziny.

oprac. : Portal FK Portal FK

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: