Czy umorzona pożyczka wraz z odsetkami stanowi przychód dla pożyczkobiorcy?
2017-10-01 14:29
Otrzymana pożyczka może być przychodem podatkowym © fotoaloja - Fotolia.com
Przeczytaj także: Umorzenie pożyczki jako przychód w podatku dochodowym
W myśl ogólnej zasady wyrażonej art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), do przychodów należy zaliczyć między innymi umorzone lub przedawnione zobowiązania.a) bankowym postępowaniem ugodowym w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków lub
b) postępowaniem restrukturyzacyjnym, postępowaniem upadłościowym lub
c) realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw lub
d) przymusową restrukturyzacją w rozumieniu ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
W pozostałych przypadkach wartość umorzonych pożyczek stanowi przychód podatkowy jako przychód z nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o PDOP. Wskutek umorzenia pożyczkobiorca uzyskuje bowiem korzyść majątkową o konkretnym wymiarze finansowym, która skutkuje zmniejszeniem się zobowiązania, jakie musiałby zapłacić, gdyby do umorzenia nie doszło.
fot. fotoaloja - Fotolia.com
Otrzymana pożyczka może być przychodem podatkowym
Jednocześnie umowa pożyczki jest najczęściej umową odpłatną, co wyraża się w jej oprocentowaniu. Stąd również kwota umorzonych odsetek stanowić będzie dla pożyczkobiorcy przychód.
Zdarza się jednak, że zwolnienie z długu następuje dopiero po spełnieniu określonego w umowie warunku. W takim przypadku moment powstania przychodu uzależniony jest od rodzaju zawartego warunku.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23.08.2017 r., (znak: 0111-KDIB1-1.4010.60.2017.2.NL) organ podatkowy wskazał, że w sytuacji, gdy umorzenie następuje pod warunkiem rozwiązującym, momentem powstania przychodu będzie dzień zawarcia umowy o umorzeniu pożyczki wraz z odsetkami. Zawarcie warunku rozwiązującego oznacza bowiem, że wola stron umowy świadcząca o wywodzeniu przez nich skutków prawnych z umorzenia pożyczki wraz z odsetkami ujawni się począwszy od momentu zawarcia umowy umorzenia tej pożyczki.
oprac. : Przemysław Szwed / Grupa ECDP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)