Podatek VAT: liczymy marżę przy zakupie/sprzedaży towarów używanych
2017-09-19 13:44
Czym jest marża w podatku VAT © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sprzedaż VAT marża czyli towary używane w JPK_VAT z deklaracją
Sprzedaż w systemie marży można stosować m.in. przy handlu towarami używanymi. Nie wszystkie towary używane jednakże wchodzą tutaj w grę. Ważne jest to, kto je przedsiębiorcy sprzedał.- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem (czyli np. Kowalskiego);
- podatników VAT, gdzie dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT;
- podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana na zasadzie marży;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT;
- podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających polskim regulacjom VAT marża, zaś nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
Mówiąc w pewnym uproszczeniu opodatkowanie VAT marża można zastosować do sprzedaży tego towaru, który przy zakupie nie był opodatkowany bądź była opodatkowana jedynie jego marża.
Zakupowi danego towaru jednakże często towarzyszą koszty dodatkowe, co bardzo dobrze widać na przykładzie sprowadzanych z zagranicy samochodach osobowych.
fot. mat. prasowe
Czym jest marża w podatku VAT
Pojazd taki trzeba bowiem także przewieźć, zapłacić akcyzę czy inne opłaty administracyjne (związane chociażby z rejestracją, czego klienci często sobie życzą). Kupując samochody na aukcjach często trzeba też zapłacić odpowiednią prowizję ich organizatorom. Czy wszystkie te wydatki można uwzględnić przy liczeniu marży?
W kwocie tej uwzględnia się wynagrodzenie dla dostawcy za samochód oraz inne koszty związane z transakcją zakupu (czyli np. opłatę za wyrejestrowanie/zarejestrowanie, transport pojazdu i inne koszty związane z tą transakcją, ale pod warunkiem, że te są należne jego sprzedawcy a nie innemu podmiotowi.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2017 r., nr 1061-IPTPP3.4512.629.2016.2.MWj wyjaśnił, że „(...) przez kwotę nabycia należy rozumieć wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które pierwotny sprzedawca towaru otrzymał od podatnika (nabywcy). Tak rozumiana cena towaru (kwota nabycia) obejmuje wszystkie koszty związane z transakcją, jeżeli nabywca towaru (kupujący) ponosi ciężar tych opłat płacąc za nie dostawcy. Do kwoty nabycia, o której mowa wyżej, nie mogą zostać zaliczone koszty, które nie zostały zapłacone i nie są należne dostawcy towaru.
Jak wynika z opisu sprawy Wnioskodawca otrzymuje osobną fakturę za aukcję od firmy Y. Fakt, iż Wnioskodawca należność z tytułu opłaty za aukcję przekazał bezpośrednio dostawcy samochodu nie zmienia podmiotu, wobec którego Wnioskodawca jest zobowiązany zapłacić tą należność.(...)
Wnioskodawca określając podstawę opodatkowania (marżę) powinien wyliczyć różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia (zapłaconą przez Wnioskodawcę pierwotnemu sprzedawcy), pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług. Zatem, Wnioskodawca ustalając wartość nabycia przedmiotowego samochodu winien uwzględnić kwotę nabycia samochodu oraz koszty związane z transakcją zakupu samochodu, które Wnioskodawca (nabywca towaru - kupujący) zapłacił/ma zapłacić dostawcy samochodu – firmie X, tj. opłatę za wyrejestrowanie i odbiór pojazdu oraz opłatę za transport. Natomiast opłata za aukcję jest fakturowana przez firmę Y i należność z tytułu tej opłaty przysługuje firmie Y, a nie pierwotnemu sprzedawcy samochodu, zatem nie może ona zwiększać kwoty nabycia, o której mowa w art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy.(...)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)