Kiedy student zapłaci podatek od udzielonych korepetycji?
2017-08-22 12:17
Korepetycje też są opodatkowane © highwaystarz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak nauczyciel może rozliczyć podatek z udzielania korepetycji?
Zasada powszechności opodatkowania wyrażona w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Co do zasady natomiast przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w danym roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zdecydowana większość uzyskiwanych przychodów opodatkowana jest skalą podatkową. Dochody do kwoty 85 528 zł opodatkowane są tutaj stawką 18% zaś nadwyżka ponad ten limit stawką 32%. Każdy, kto uzyskuje takie dochody ma przy tym prawo do kwoty wolnej od podatku. Ta jednak od 2017 r. jest zmienna i uzależniona od wysokości zarobionych pieniędzy.
Rozliczenie korepetycji
Przychody z korepetycji są opodatkowane.Jak jednak się z nich rozliczyć z fiskusem? Wszystko zależy od „skali działalności”.
I tak jeżeli korepetytor zrobił sobie z udzielania korepetycji stałe źródło dochodów, powinien otworzyć działalność gospodarczą. To z kolei pozwala na wybranie najbardziej optymalnej formy opodatkowania. Firmy jednak nie otwierają studenci, którzy na korepetycjach chcą tylko trochę dorobić w wakacje.
fot. highwaystarz - Fotolia.com
Korepetycje też są opodatkowane
Pozostali nie mają wyboru co do tego, w jaki sposób dochody rozliczą. I tak jeżeli korepetytora zatrudniła na umowę zlecenie zewnętrzna firma - przychody z tego tytułu będą rozliczane w ramach działalności wykonywanej osobiście.
W zdecydowanej większości przypadków jednakże zleceniodawcami będą tutaj osoby fizyczne nie prowadzące firmy, czyli sam uczeń/student zainteresowany korepetycjami bądź jego rodzice. W takim przypadku otrzymane wynagrodzenie należy rozliczyć w ramach innych źródeł przychodu.
Czy płacić zaliczki na podatek?
Udzielanie korepetycji poza firmą na zlecenie osób prywatnych jest niczym innym, jak zawarciem tzw. „prywatnej umowy cywilnoprawnej”. W takim przypadku nie występuje płatnik podatku. Wszystkie obowiązki związane z rozliczeniem z fiskusem spoczywają tutaj na zleceniobiorcy - korepetytorze. On sam musi obliczyć oraz wpłacić należny podatek fiskusowi. Musi także sporządzić zeznanie roczne. W trakcie roku nie ma jednak obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, chyba że postanowi inaczej - wówczas te będzie liczył wg najniższej stawki podatku (18% - chyba że wybierze stawkę 32%) oraz wpłacał do 20-tego dnia miesiąca następującego po tym, w którym uzyskano wynagrodzenie.
Koszty podatkowe
Korepetytorowi udzielającemu prywatnie lekcji przysługują także koszty uzyskania przychodu. Te mogą być określane w wartości rzeczywistej albo ryczałtowo. Pierwszy wariant musi być odpowiednio udokumentowany oraz jest stosowany tylko wówczas, gdy przynosi większe korzyści niż koszty ryczałtowe. Koszty ryczałtowe to natomiast 20% uzyskanego przychodu (studenci na ogół nie są objęci ZUS-ami).
Reasumując student nie zapłaci podatku od udzielanych prywatnie korepetycji, jeżeli uzyskany z tego tytułu dochód (a więc otrzymane wynagrodzenie pomniejszone o koszty jego uzyskania) w skali roku nie przekroczy kwoty wolnej od podatku w wymiarze 6,6 tys. zł.
Formularz, na którym należy dokonać rocznego rozliczenia dochodów z tytułu korepetycji, będzie różny. Jeżeli wynagrodzenie uzyskane z tytułu ich udzielania jest zaliczane do innych źródeł przychodów (czyli poza firmą bez pośrednictwa płatnika), rozliczenia dokonuje się na PIT-36. Złożenie tego rozliczenia może być jedynym obowiązkiem związanym z udzielaniem korepetycji.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)