Paragon kelnerski to nie paragon fiskalny
2017-08-22 12:19
Fiskus karze lokale gastronomiczne © 9dreamstudio - Fotolia.com
Przeczytaj także: MF zaostrza nadzór nad firmami w zakresie rejestrowania sprzedaży
Przed takimi nadużyciami przestrzega resort finansów umieszczając na swojej stronie internetowej stosowny komunikat, który przygotował ponad miesiąc temu nawet instrukcję kelnerską. Działający w branży gastronomicznej muszą też liczyć się ze wzmożonymi kontrolami skarbówki w okresie wakacyjnym.Otóż placówki gastronomiczne mają obowiązek ewidencjonowania swojej sprzedaży na kasach fiskalnych. Wyjątkiem są niektórzy drobni przedsiębiorcy (których roczny obrót z tytułu takiej sprzedaży nie przekracza 20 000 zł). W branży gastronomicznej wprawdzie na początku kasy fiskalnej faktycznie można nie posiadać, niemniej z uwagi na specyfikę tej gałęzi gospodarki urządzenie takie jest nieuniknione.
Posiadanie kasy fiskalnej wywołuje natomiast kolejne obowiązki. Otóż (z reguły) kelner jest tutaj obowiązany do zaewidencjonowania sprzedaży na tym urządzeniu, wydrukowania i przekazania paragonu fiskalnego klientowi. Przez przekazanie zdaniem fiskusa należy rozumieć podanie paragonu do stolika, przy którym siedzi klient, a nie oczekiwanie aż ten podejdzie „do lady” i sam zażąda paragonu.
Rachunek lub paragon kelnerski może służyć wyłącznie do rozliczeń pracodawcy z pracownikami, w żaden sposób nie może zastępować paragonu fiskalnego. Jeśli poza paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to jest niemal pewne, że sprzedaż nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej.
fot. 9dreamstudio - Fotolia.com
Fiskus karze lokale gastronomiczne
Taka praktyka jest niezgodna z przepisami i może wywołać dotkliwe skutki zarówno dla samego przedsiębiorcy jak i jego pracowników (kelnerów) - wchodzi bowiem do tzw. szarej strefy. A odpowiedzialność jest tutaj różna. Ci ostatni powinni ewidencjonować każdą sprzedaż na kasach rejestrujących, a ten pierwszy powinien tego dopilnować. Za uchybienia w tym zakresie trzeba się liczyć co najmniej z grzywną za wykroczenie skarbowe w postaci mandatu karnego (od 200 zł do 4 000 zł). Kara ta może dotknąć każdej osoby odpowiedzialnej za ewidencjonowanie transakcji, a więc samego kelnera, kierownika zmiany czy wręcz właściciela restauracji.
Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, których wymagają przepisy. Są to m.in centralnie umieszczony napis „paragon fiskalny”, NIP wystawiającego, jego nazwa, adres, logo i numer kasy fiskalnej.
fot. Ministerstwo Finansów
Paragon kelnerski wyglądem przypomina paragon fiskalny
Resort finansów zdaje sobie przy tym sprawę z faktu, że często pracodawca zmusza kelnerów do nieewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych. Niemniej nawet takie polecenie służbowe pracodawcy nie uchroni tutaj pracownika (kelnera) przed odpowiedzialnością karną skarbową.
Ministerstwo przygotowało nawet stosowną instrukcję mającą zachęcać do wykazywania sprzedaży.
- Zawsze pamiętaj o zarejestrowaniu sprzedaży na kasie fiskalnej dla udokumentowania transakcji. Bez znaczenia jest czy klient płaci kartą, czy gotówką.
- Po zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie wydrukuj paragon fiskalny i wydaj go klientowi.
- Nie czekaj aż klient poprosi cię o paragon. To ty masz obowiązek wydać go klientowi.
- Jeżeli klient płaci przy stoliku, zanieś mu paragon. Powinien go dostać zanim zapłaci. W przeciwnym wypadku może wyjść z lokalu zanim otrzyma paragon, a ty nie spełnisz swojego obowiązku.
- Pamiętaj, że rachunek kelnerski nie zastępuje paragonu! Możesz go wręczyć klientowi razem z paragonem, nigdy zamiast niego.
- Urząd skarbowy ma prawo skontrolować ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej.
- Jeśli nie wydajesz paragonów lub nie rejestrujesz sprzedaży na kasie fiskalnej możesz zostać ukarany mandatem. To ty otrzymasz mandat, nawet jeżeli to ktoś inny nie pozwala ci rejestrować sprzedaży na kasie.
- Nierejestrowanie transakcji na kasie fiskalnej to unikanie płacenia podatków!
- Płacisz za to ty: oszust podatkowy zazwyczaj zatrudnia na czarno lub na umowy śmieciowe. Płaci za to reszta społeczeństwa: z podatków budowane są drogi, utrzymywane są szpitale, szkoły, policja, itp., z których oszust korzysta, sam nic nie dokładając.
- Unikanie płacenia podatków to okradanie społeczeństwa. Nie bierz w tym udziału!
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)