Jaki kurs walut przy kompensacie zobowiązań i należności?
2017-07-28 13:37
Kursy walut © suyujung - Fotolia
Przeczytaj także: Różnice kursowe przy kompensacie zobowiązań
W bieżącym roku kompensaty takie są jeszcze popularniejsze niż wcześniej. W odróżnieniu bowiem od zapłat gotówkowych - nie pozbawiają podatników kosztów uzyskania przychodu, jeżeli wartość kompensowanych transakcji przekracza 15.000 zł (niestety mogą pozbawić prawa do zwrotu VAT w ciągu 25 dni).Różne kursy walut
Kompensować można wzajemne zobowiązania i należności wyrażone nie tylko w złotówkach, ale także w walutach obcych. W takim przypadku powstaje jednakże problem, po jakim kursie powyższe rozliczyć. Kompensowane faktury mogą bowiem dotyczyć z różnych okresów (czy dni), wskutek czego do ich przeliczenia na złote stosowane były różne kursy walut obcych. Samo porozumienie kompensacyjne natomiast z reguły jest zawierane po przeprowadzeniu takich transakcji. W efekcie dostajemy tutaj co najmniej trzy różne daty do rozliczeń, a niekiedy nawet i więcej, jeżeli kompensata tyczy się większej liczby zawartych transakcji.
Zasady ustalania podatkowych różnic kursowych, w obydwu ustawach o podatku dochodowym (czyli od osób fizycznych oraz od osób prawnych) są tożsame. Określają one m.in. ,że podatkowe różnice kursowe powstają, gdy:
- wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według średniego kursu NBP (z dnia poprzedzającego powstanie przychodu) różni się (czyli jest niższa tudzież wyższa) od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania - przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
- wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP (z dnia poprzedzającego poniesienie kosztu) różni się (czyli jest niższa tudzież wyższa) od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Dniem zapłaty jest tutaj dzień uregulowania należności bądź zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym także poprzez potrącenie/kompensatę.
Kursy faktycznie zastosowane uwzględnia się jedynie w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, należy stosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Kurs waluty przy kompensacie należności i zobowiązań
W przypadku kompensat nie dochodzi do przepływu gotówki pomiędzy kontrahentami (nie ma miejsca wpływ oraz wypływ pieniędzy z rachunku bankowego). Nie zmienia się także stan w kasie, czyli nie dochodzi tutaj do zbycia bądź nabycia waluty przez przedsiębiorcę. W związku z tym do takiego rozliczenia nie można przyjąć faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu.
Powyższe oznacza zatem konieczność skorzystania z alternatywy polegającej na przyjęciu kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dane zdarzenie, którym tutaj jest porozumienie kompensacyjne.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)