W 2019 r. ryczałt ewidencjonowany od prywatnego najmu ograniczony
2017-07-20 14:01
Ryczałt ewidencjonowany tylko dla dodatkowych przychodów z najmu © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w ryczałcie od prywatnego najmu w 2019 r.
Jak płacić podatek od najmu czy dzierżawy nieruchomości? Wszystko zależy od tego, do jakiego źródła przychodu powyższe są zaliczane. Prowadzący firmy w takim zakresie mogą wybrać pomiędzy podatkiem liniowym i skalą podatkową. Przedsiębiorcy uzyskujący przychody z najmu czy dzierżawy nieruchomości zostali pozbawieni opodatkowania ryczałtem.Ustawodawca przewidział jednakże możliwość uzyskiwania takich przychodów bez otwierania firmy. Prywatny najem czy dzierżawa może natomiast być rozliczany wg skali podatkowej bądź ryczałtu ewidencjonowanego. Ta pierwsza forma wymaga ustalania dochodu z takich czynności i płacenia najpierw 18% a przy stosunkowo wysokich dochodach - 32% podatku. Należy też pamiętać że ostatecznie w rocznym PIT dochód taki należy zsumować z pozostałymi opodatkowanymi na zasadach ogólnych i podatek liczyć od ich sumy. Przy ryczałcie o kosztach zapominamy - podatek należy płacić od przychodu. Stawka podatkowa jest jednak stosunkowo niższa - wynosi 8,5%.
Nie można też zapominać, że podatnik może wybrać tylko jedną formę opodatkowania przychodów z prywatnego najmu. Nie można zatem do przychodów z najmu jednej nieruchomości stosować skali podatkowej, a drugiej ryczałtu ewidencjonowanego. Jeżeli wynajmowana nieruchomość stanowi z kolei współwłasność kilku osób - to każdy podatnik odrębnie dla siebie określa, jak chciałby się rozliczać z podatku.
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Ryczałt ewidencjonowany tylko dla dodatkowych przychodów z najmu
Zmiany na rok 2019
Obecnie obie formy opodatkowania (czyli ryczałt oraz skala podatkowa) są dostępne dla każdego, kto trudni się prywatnym najmem nieruchomości, bez żadnych ograniczeń (chyba że zachowanie podatnika będzie miało znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej).
Nie zawsze jednak tak było. Otóż do końca 2009 r. ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym zawierała dodatkowy limit przewidziany właśnie dla przychodów z najmu. Wynosił on 4 000 euro. Podatnik, który zarobił więcej jednakże nie tracił prawa do tej formy opodatkowania. Po prostu przychód do 4 000 euro opodatkowywał stawką ryczałtu 8,5%, a nadwyżkę stawką 20%.
Z początkiem 2010 r. jednakże limit ten zlikwidowano. Obecnie można zatem w taki sposób zarobić teoretycznie nawet 1 mln euro oraz więcej i zapłacić od tych pieniędzy 8,5% podatek dochodowy.
W roku 2019 ma się to jednak zmienić. Otóż ustawodawca uznał, że odpowiednio duże przychody z najmu nie powinny być opodatkowane ryczałtem a skalą podatkową.
Taka regulacja ma trafić do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym z początkiem 2019 r., a wynika ona z obecnej dużej nowelizacji ustaw o podatku dochodowym.
Należy przy tym pamiętać, że na rozliczeniu mogą tutaj stracić małżonkowie. Ustawodawca zakłada bowiem, że w przypadku osiągania przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, przychodów z najmu, dzierżawy itp., wskazany wyżej limit ma dotyczyć łącznie obojga małżonków (a nie każdego z nich osobno).
Ci, którzy uzyskują przychody z prywatnego najmu w wyższej wysokości - będą skazani na skalę podatkową.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)