Obowiązek podatkowy VAT przy leasingu kapitałowym i operacyjnym
2017-07-18 13:38
Leasing kapitałowy/operacyjny w podatku VAT © whitelook - Fotolia.com
Przeczytaj także: Leasing finansowy i operacyjny w podatku VAT
Umowa leasingu jest umową cywilnoprawną, uregulowaną w Kodeksie cywilnym.Na gruncie ustawy o VAT odmiennie traktuje się tzw. umowy leasingu operacyjnego i odrębnie umowy leasingu kapitałowego. Umowa leasingu operacyjnego jest tutaj bowiem uznawana za świadczenie usługi w sposób zbliżony do najmu czy dzierżawy. Umowa leasingu kapitałowego jest natomiast traktowana jako dostawa towaru. Powyższe skutkuje odmiennym rozliczaniem tych umów w podatku od towarów i usług.
fot. whitelook - Fotolia.com
Leasing kapitałowy/operacyjny w podatku VAT
Leasing operacyjny w podatku VAT
W przypadku umowy leasingu operacyjnego wydanie przedmiotu leasingu korzystającemu jest traktowane w VAT jak świadczenie usług. Opodatkowany jest tutaj należny leasingodawcy czynsz (z reguły miesięczny). Od takiego wynagrodzenia obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych.
Co się stanie jeżeli faktura zostanie wystawiona po upływie ustawowego terminu? Wówczas obowiązek podatkowy powstanie tutaj z chwilą upływu terminu do jej wystawienia.
W przypadku leasingu operacyjnego otrzymanie zaliczki, zadatku, przedpłaty czy innej części należności nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. Nie musi w związku z tym być dokumentowane fakturą i nie wywoła obowiązku podatkowego.
Leasingodawca zatem powinien tutaj wystawiać faktury najpóźniej z upływem terminu płatności.
Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli leasingobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. Wówczas leasingodawca nie ma obowiązku wystawiania faktur - nawet na jego żądanie. Jeżeli faktura taka nie zostanie wystawiona, obowiązek podatkowy powstanie z upływem terminu płatności. Jeżeli zaś fakturę leasingodawca wystawi - to podobnie jak wyżej, data jej wystawienia wyznaczy powstanie obowiązku podatkowego (o ile będzie ona wystawiona przed upływem terminu płatności).
W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT jest rozliczany przez cały okres trwania umowy (faktury dokumentują poszczególne raty leasingowe).
Leasing kapitałowy (finansowy) w podatku VAT
Art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT mówi, że przez dostawę towarów rozumie się m.in. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.
W przypadku takich umów leasingu, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, czyli z chwilą wydania towaru, a jeżeli wcześniej podatnik otrzyma całość lub część zapłaty - z chwilą jej otrzymania.
Fakturę natomiast wystawia się tutaj do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towaru albo otrzymano całość lub część zapłaty. Data wystawienia faktury nie wpływa na moment powstania obowiązku podatkowego przy leasingu finansowym.
W przypadku leasingu kapitałowego VAT jest rozliczany w całości od razu - wystawiona faktura dokumentuje całą wartość transakcji. Następnie wystawiane są jedynie noty obciążeniowe na raty leasingowe.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)