Wydatki na samochód używany w firmie należy księgować z umiarem
2017-07-17 12:43
Czy fiskus może wyrzucić z kosztów paliwo do samochodu? © StockPhotoPro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Paliwo do samochodu w kosztach firmy - ważne faktyczne zużycie
Aby wydatki ponoszone na prywatny samochód osobowy wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, dla takiego auta musi być zaprowadzona ewidencja przebiegu pojazdu i liczona kilometrówka, określająca górny limit wydatków uznawanych za koszty.Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu daje fiskusowi wgląd w to, ile faktycznie kilometrów samochód pokonał w celach biznesowych. Wiedza ta może być jego argumentem przy „wyrzucaniu” z kosztów wydatków na paliwo. W jaki sposób? -gdy się okaże, iż pojazd spalił „służbowo” więcej paliwa, aniżeli był w stanie.
Organ podatkowy może bowiem na podstawie takich informacji oraz tzw. normy spalania policzyć, ile paliwa samochód powinien zużyć na potrzeby działalności gospodarczej i porównać to z zaksięgowanymi kosztami na ten cel.
Przydatne narzędzia:
- Kalkulator kilometrówki
- Ewidencja przebiegu pojazdu
fot. StockPhotoPro - Fotolia.com
Czy fiskus może wyrzucić z kosztów paliwo do samochodu?
Co zrobili urzędnicy, którzy przyszli na kontrolę? Spytali się kontrolowanej jakie jest spalanie jej samochodu i na podstawie jej oświadczenia w tym zakresie oraz liczby faktycznie przejechanych kilometrów wynikającej z ewidencji ustalili, w jakiej wartości wydatki na paliwo faktycznie służyły prowadzonej działalności gospodarczej. A ponieważ ilość „zaksięgowanego” paliwa wskazywała, że auto pali prawie dwukrotnie więcej niż podała sama zainterwsowana (ponad 13 litrów zamiast 7 na setkę), powstałą w ten sposób różnicę „wyrzucili z kosztów” (mimo, że wartość wydatków na eksploatację samochodu nigdy nie przekroczyła limitu ustalonego kilometrówką).
Postępowanie organu podatkowego za zasadne uznały także sądy administracyjne (wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12.09.2012 r. sygn. akt I SA/Go 515/12 i NSA z dnia 13.03.2015 r., sygn. akt II FSK 142/13). Skoro bowiem jedynie część zaksięgowanego paliwa faktycznie służyła działalności gospodarczej, tylko ta część mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z tego źródła.
NSA podkreślił, że normy prawnej odnoszącej się do rozliczania w kosztach firmowych wydatków na prywatny samochód osobowy w niej wykorzystywany nie można stosować w oderwaniu od ogólnych reguł rozliczania kosztów podatkowych. Dany wydatek musi tutaj wykazywać związek z uzyskanymi przychodami (chociaż pośrednio). Dlatego organy postąpiły prawidłowo, „wyrzucając” część wydatków na paliwo, które nie zostało zużyte na potrzeby działalności gospodarczej, z kosztów uzyskania przychodu.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)