Odliczenie VAT od paliwa w firmowym samochodzie na wakacjach
2017-07-05 13:59
Odliczenie VAT od paliwa spalonego na wakacjach © LOBO - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochód i częściowe odliczenie podatku w deklaracji VAT
Samochody wykorzystywane w sposób mieszany, czyli służące zarówno działalności gospodarczej jak i innym celom, np. prywatnym przedsiębiorcy, dają wprawdzie prawo do odliczania VAT, ale w dość mocno ograniczony sposób.Jeżeli chcemy tutaj odliczać pełny VAT, w przypadku samochodów „nieciężarowych” fiskusowi trzeba udowadniać, że auto służy tylko działalności gospodarczej. Dlatego też gro przedsiębiorców w stosunku do samochodów, które automatycznie nie dają pełnego prawa do odliczenia, decyduje się na rozliczanie VAT w trybie przewidzianym dla aut wykorzystywanych w sposób mieszany. W takim przypadku nie muszą oni bowiem prowadzić dodatkowej dokumentacji.
Czy samochód jechał prywatnie czy służbowo, odliczyć można połowę VAT
Polska ustawa o VAT przewiduje, że do aut wykorzystywanych w sposób mieszany, a więc zarówno na potrzeby działalności gospodarczej jak też inne, stosuje się ograniczone prawo do odliczenia VAT. Owo ograniczone prawo wynosi równo 50% - tyle podatnicy mogą odliczyć z faktur dokumentujących zakup takich pojazdów, ich leasing, najem czy wydatki eksploatacyjne (części zamienne, płyny, oleje, usługi napraw), w tym także paliwo.
Służbowym samochodem na wakacje
Pewne wątpliwości mogą powstać w sytuacji, w której to wiemy, że przez pewien czas firmowy samochód będzie wykorzystywany wyłącznie prywatnie - bez jakiegokolwiek związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. gdy pojedziemy nim na wakacje. Czy w takim przypadku także VAT od paliwa można odliczyć?
fot. LOBO - Fotolia.com
Odliczenie VAT od paliwa spalonego na wakacjach
Prywatny użytek firmowego samochodu, w stosunku do nabycia którego przysługiwało podatnikowi ograniczone prawo do odliczenia VAT (bądź to nie przysługiwało), nie jest traktowane jako podlegające opodatkowaniu odpłatne świadczenie usługi.
Oczywiście opinie mogą być tutaj podzielone, niemniej zdaniem autora takie (ograniczone) odliczenie podatku również tutaj powinno być możliwe. Dlaczego?
Wszystko przez taką a nie inną konstrukcję obecnych regulacji prawnych oraz ich cel, które zostały wprowadzone właśnie po to, aby nie zastanawiać się ile paliwa zostało spalone w jazdach służbowych a ile w jazdach prywatnych.
Projektodawcy obecnych przepisów w uzasadnieniu do nowelizacji po prostu wskazali, że średnio auta „nieciężarowe” tylko w połowie są wykorzystywane służbowo. Dlatego też z każdej faktury dokumentującej wydatek związany z takim pojazdem odliczyć można tylko w połowie.
Przyjęte ograniczenie w odliczaniu w wysokości 50% jest proporcjonalne do realizowanego celu. Kwota ta odpowiada bowiem przeciętnemu wykorzystaniu dla celów prywatnych. Odpowiada ona również kwocie stosowanej w innych państwach członkowskich, jak również kwocie, przedłożonej przez Komisję w propozycji dyrektywy Rady z dnia 17 czerwca 1998 r., zmieniającej dyrektywę 77/388 w odniesieniu do przepisów, regulujących prawo do odliczenia podatku VAT (O] 1998 C 219, p.16). Możliwość przyjęcia tego rodzaju założenia potwierdza również orzecznictwo TSUE (vide: C-17/01 pkt 57–58).(...)” - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.
Nie ma tutaj większego znaczenia, czy akurat konkretnie zatankowane paliwo służyło wyłącznie działalności gospodarczej czy też wyłącznie wyjazdowi prywatnemu. Z drugiej strony, gdyby przedsiębiorca przez pewien okres czasu samochodu używał tylko służbowo, to i tak od zatankowanego do niego paliwa mógłby odliczyć tylko połowę podatku. Dlatego też zasada ta powinna działać także w drugą stronę (czyli gdy przez pewien okres czasu, np. wyjazd na wakacje, samochód służy tylko celom prywatnym).
Czytamy w nim: „(...) Jeżeli samochód osobowy wykorzystywany w Twojej działalności służy również celom prywatnym możesz odliczyć 50% naliczonego podatku VAT od wydatków na jego zakup i eksploatację.
Wykorzystanie na cele prywatne oznacza, że pojazd służy Ci również do zaspokajania potrzeb związanych z życiem prywatnym, np. dowiezienie dzieci do szkoły, dojazd na zakupy związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, wyjazd na wakacje.
Aby móc odliczyć 50% naliczonego podatku VAT nie musisz spełniać dodatkowych wymagań informacyjnych w stosunku do urzędu skarbowego. Odliczenia VAT dokonujesz jak od każdego innego zakupu związanego z działalnością – na podstawie prawidłowo wystawionej faktury VAT.(...)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)