eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweSamochód zastępczy daje pełne prawo do odliczenia VAT bez ewidencji?

Samochód zastępczy daje pełne prawo do odliczenia VAT bez ewidencji?

2017-06-23 12:21

Samochód zastępczy daje pełne prawo do odliczenia VAT bez ewidencji?

Korzystanie z samochodu zastępczego © js-photo - Fotolia.com

Przy zakupie samochodu przeznaczonego wyłącznie jako auto zastępcze można odliczyć pełny VAT bez obowiązku prowadzenia dla niego ewidencji przebiegu pojazdu i to nawet wówczas, gdy pojazd ten jest podstawiany przez pracownika firmy w wybrane miejsce. Tak uznał NSA w wyroku z dnia 08 marca 2017 r., sygn. akt I FSK 1516/15.

Przeczytaj także: Korekta/odliczenie VAT przy sprzedaży samochodu osobowego

Skarżąca przede wszystkim handlowała samochodami. Postanowiła jednakże też otworzyć warsztat samochodowy dla swoich klientów. Na czas dokonywania napraw będzie ona zawierała z nimi umowy najmu pojazdów zastępczych. Zgodnie z tymi umowami koszt najmu zostanie wliczony w usługę naprawy samochodu.

Zainteresowana postanowiła w związku z tym dokonać zakupu takich pojazdów czy ich leasingu. Naturalnie będzie ona też ponosiła wydatki związane z ich bieżącą eksploatacją.
Wskazane samochody będą zaliczały się do kategorii nieciężarowych w VAT, czyli dających co do zasady prawo do odliczenia połowy podatku naliczonego.

Pojazdy takie miałyby jednakże być wykorzystywane tylko jako samochody zastępcze. W firmie zostaną sporządzone odpowiednie regulacje wewnętrzne, które wykluczą ich użytek prywatny.
Auta będą użytkować jedynie ich najemcy. Pracownicy będą uprawnieni do ich używania jedynie w zakresie czynności bezpośrednio związanych z najmem (np. podstawienie samochodu klientowi we wskazanym miejscu).

Zainteresowana chciała się dowiedzieć, czy może odliczyć pełny VAT od takich pojazdów i czy będzie zobowiązana do zaprowadzenia do nich ewidencji przebiegu pojazdu?
Gdy auto nie jest wynajęte, nie służy firmie.
Organ podatkowy stwierdził, że w przypadku braku prowadziła ewidencji przebiegu pojazdów zastępczych, w okresie kiedy te samochody nie będą wynajmowane, nie zostaną spełnione warunki określone w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, co w konsekwencji jest równoznaczne z tym, że nie będzie można uznać wykorzystywania tych pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej spółki. Dlatego też skarżąca biedzie miało prawo do odliczenia jedynie 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami.

fot. js-photo - Fotolia.com

Korzystanie z samochodu zastępczego

Jeżeli dany pojazd jest jedynie samochodem zastępczym, przedsiębiorca może od jego zakupu, leasingu czy najmu, jak też samej eksploatacji odliczyć pełny VAT bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.


Sądy: Przygotowanie auta dla klienta to nie użytek prywatny


Z podejściem fiskusa nie zgodziły się zarówno WSA jak i NSA (do którego skargę wniósł Minister Finansów).

Spór w istocie toczył się o to, czy w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym spełnione zostały warunki pozwalające na pełne odliczenie kwoty podatku naliczonego bez potrzeby prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, gdyż opisane we wniosku samochody wykorzystywane są wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika.
NSA uznał, że fakt samego przemieszczania przez pracownika spółki samochodu przeznaczonego na wynajem, związany jest z udostępnieniem samochodu osobie je wynajmującej. Dlatego też nie może uzasadniać odmowy zastosowania art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c) ustawy o VAT.

W wyroku tym czytamy:
„(...) Analizując treść art. 86a ust.5 pkt 1 lit. c) ustawy o VAT należy uznać, że przeznaczenia samochodu zastępczego przekazanego przez skarżącą na mocy odpłatnej umowy najmu do używania innej osobie nie zniweczy okoliczność, że samochód ten będzie podstawiony w określone miejsce przez pracownika spółki. W istocie konieczne do skutecznego wykonania umowy najmu przemieszczenie samochodu będzie miało nierozerwalny związek z działalnością gospodarczą spółki obejmującą oddawanie samochodów w najem. Trudno bowiem przyjąć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodów w odpłatne używanie, bez możliwości doprowadzenia samochodu do miejsca wskazanego przez najemcę, tym bardziej jeżeli zobowiązuje do tego zawarta umowa. Z tych przyczyn nie do zaakceptowania jest teza autora skargi kasacyjnej, że samochód zastępczy objęty umową najmu będzie wykorzystywany w innej niż najem działalności gospodarczej spółki, w sytuacji przemieszczenia samochodu na potrzeby zawartej umowy w miejsce wskazane przez najemcę.(...)”

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: