eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUwaga na puste faktury VAT za paliwo

Uwaga na puste faktury VAT za paliwo

2017-06-19 13:58

Uwaga na puste faktury VAT za paliwo

Sprzedaż faktur za paliwo karana więzieniem © rcfotostock - Fotolia.com

Resort finansów przestrzega przed procederem kupowania faktur na paliwo na stacjach benzynowych. Chodzi tutaj o paliwo, które faktycznie zostało sprzedane, ale nie podmiotowi, na którego jest wystawiona faktura. Działania takie mają negatywne skutki nie tylko w stosunku do sprzedawcy ale i nabywcy.

Przeczytaj także: Fiskus uznał a nie udowodnił, że faktury za zakup paliwa są fikcyjne

Sposób postępowania jest tutaj bardzo prosty. Pracownicy stacji benzynowych zbierają paragony, których nie zabierają klienci faktycznie tankujący paliwo do swoich samochodów. Następnie na ich podstawie wystawiane są faktury na firmy, które paliwa nie kupiły za „odpowiednim” wynagrodzeniem.

Resort finansów przypomina, że gdy nabywcą paliwa jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, sprzedawca jest zobowiązany zaewidencjonować tę sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej, wydrukować i wydać paragon kupującemu.

Oczywiście w związku z takim zakupem nabywca może zwrócić się do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury. Wówczas to sprzedawca dopina wydrukowany paragon fiskalny do egzemplarza faktury, który pozostaje u niego. Ministerstwo podkreśla, że część takich paragonów jest wykorzystywanych w sposób nieuprawniony, a opisany wyżej. Firmy, które „kupiły” wystawione w opisany wyżej sposób faktury, wykorzystują je do zawyżania podatku naliczonego do odliczenia oraz zawyżania kosztów podatkowych co może mieć opłakane skutki.

Skutki wystawiania pustych faktur dla stacji paliw - dwukrotna zapłata VAT


Wystawienie faktury na rzecz innego podmiotu niż rzeczywisty nabywca paliwa jest niczym innym jak wystawieniem pustej faktury dokumentującej czynność, która nie miała miejsca.

fot. rcfotostock - Fotolia.com

Sprzedaż faktur za paliwo karana więzieniem

Ten, kto wystawia fikcyjne faktury na paliwo musi pamiętać, że fiskus upomni się o VAT od nich. Nadto nałoży na niego także karę z kks-u. Kupujący fakturę nie może natomiast odliczyć z niej VAT jak i zaliczyć do kosztów podatkowych. Gdy VAT odliczy, fiskus nałoży na niego sankcję.


W efekcie stacja paliw, w której to na podstawie paragonu została wystawiona faktura z wykazaną kwotą podatku dla podmiotu innego aniżeli faktyczny nabywca paliwa, jest obowiązana do odprowadzenia widniejącego na tej fakturze podatku VAT (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT).

Resort finansów podkreśla, że w takim przypadku należy też odprowadzić podatek VAT z tytułu sprzedaży paliwa na rzecz osoby faktycznego nabywcy, a udokumentowanej paragonem z kasy fiskalnej.
W efekcie stacja paliw, na skutek nieuczciwego działania swojego pracownika, powinna zapłacić dwukrotnie kwotę VAT od jednej transakcji.

Skutku dla odbiorcy faktury z tytułu odliczenia VAT z pustych faktur - zakaz odliczenia i sankcja VAT


Firma, której wystawiono fakturę, gdy nie była ona faktycznym nabywcą paliwa, nie ma prawa do odliczenia podatku wykazanego na takim dokumencie (art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT).
Odliczając taki podatek firma musi liczyć się z nałożeniem na nią sankcji w wysokości 100% zawyżenia podatku naliczonego, gdy powyższe stwierdzą organy podatkowe (art. 112c ustawy o VAT).

Również w podatku dochodowym takiej faktury nie można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu. Kosztami mogą bowiem być jedynie wydatki na rzeczywiste transakcje dokonane pomiędzy sprzedawcą i nabywcą - wskazanymi na fakturze.

Skutki karno-skarbowe - nawet więzienie


Poza wyższymi podatkami należy pamiętać także o karach, jakie znalazły się w kodeksie karnym-skarbowym za takie działania.

I tak wystawianie faktury w sposób nierzetelny oraz posługiwanie się takim dokumentem, karane jest karą grzywny nawet do 720 stawek dziennych (obecnie wysokość stawki dziennej wynosi od 66,66 zł do 26.664,00 zł) albo karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie (art. art. 62 § 2 i § 2a ustawy Kodeks karny skarbowy). Co ważne, do odpowiedzialności może tutaj zostać pociągnięty nie tylko nieuczciwy pracownik stacji paliw, ale także jej kierownik czy zarząd (wina w nadzorze, która prowadzi do umożliwienia opisanego procederu; art. 84 § 1 ustawy Kodeks karny skarbowy).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: