Remont samochodu za granicą, czyli rozliczenie importu usług w VAT
2017-06-03 15:02
Remont samochodu w podróży służbowej © artem_goncharov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Import/eksport usług w podatku VAT od wynajmu pracowników
W jaki sposób? Otóż odrębnie pokazują samą usługę i odrębnie części zamienne zużyte do naprawy. Nadto powyższe rozliczają jako dwie czynności, czyli dostawę towaru oraz świadczenie usługi. Jak zatem powinien zachować się polski przedsiębiorca przy rozliczeniu VAT od takiego zagranicznego remontu samochodu?Jako przykład można tutaj wymienić chociażby usługi budowlane wraz z materiałem usługodawcy. Firma budowlane sprzedaje tutaj określoną usługę budowlaną nawet, jeżeli zużywa do niej zakupiony przez siebie (czy wytworzony) materiał. Klient nie otrzyma odrębnej faktury za usługę i odrębnej za zużyty towar, co licznie potwierdzają także organy podatkowe. Powyższy schemat występuje często w budownictwie mieszkaniowym, gdzie mimo zakupu towaru generalnie ze stawką 23%, firma budowlana zafakturuje swoją usługę (razem z materiałem) ze stawką 8% (chyba że powyższe będzie rozliczane w ramach odwrotnego obciążenia).
Tak samo jest przy naprawie samochodów. Jeżeli warsztat samochodowy zużywa do wykonania usługi naprawy uszkodzonego pojazdu własne części zamienne, należy uznać, że obie te czynności, czyli usługa remontowa oraz niezbędne do jej wykonania części zamienne - stanowią integralną część kompleksowej usługi polegającej na naprawie samochodu.
fot. artem_goncharov - Fotolia.com
Remont samochodu w podróży służbowej
W rozpatrywanej sprawie polska firma zleca zagranicznemu przedsiębiorcy naprawę samochodu, a nie zakup od niego części samochodowych, które następnie przewiezie do Polski. Nabywa zatem jedno kompleksowe świadczenie w postaci naprawy pojazdu wraz z niezbędnymi w tym celu częściami zamiennymi.
W efekcie polski podatnik powinien z tego tytułu rozpoznać wyłącznie import usług (zgodnie z zasadą ogólną zawartą w art. 28b ustawy o VAT, mówiącej, że miejsce opodatkowania usług znajduje się w kraju nabywcy), a nie import usług w stosunku do wartości usługi, zaś WNT w stosunku do wartości zużytych do naprawy części zamiennych.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
leszekmarciniak / 2018-03-16 21:23:33
Ja mam mechanika kumpla dobry chlop ma naprawdę profesjonalne sprzęty z tego co wiem z RG narzedzi wiele z tego i nie musze na żadne zagranice jechać bo wiem ze tam mi z autem zrobi wszystko co potrzeba. i to jeszcze po okazyjnych cenach. [ odpowiedz ] [ cytuj ]