eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweUmorzenie długu nie generuje przychodu w PIT po stronie poręczyciela

Umorzenie długu nie generuje przychodu w PIT po stronie poręczyciela

2017-06-11 14:55

Umorzenie długu nie generuje przychodu w PIT po stronie poręczyciela

Umorzenie długu bez podatku dochodowego? © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Zwolnienie poręczyciela z odpowiedzialności wykonania zobowiązania na wypadek niezrealizowania świadczenia przez dłużnika, nie powoduje powstania po jego stronie przychodu. Do takich wniosków prowadzi analiza przepisów w zakresie przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem charakteru umowy poręczenia.

Przeczytaj także: Przedawniony kredyt z podatkiem dochodowym?

Jak wynika z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych bądź, od których zaniechano poboru podatku. W świetle art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF, przychody podatkowe stanowią, co do zasady, otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Pod pojęciem przychodu z nieodpłatnych świadczeń kryją się wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.

Tak sformułowane przepisy pozwalają na stwierdzenie, że przychód powstanie w każdym przypadku, gdy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Należy dodać, że o przychodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych można mówić zawsze, gdy to po stronie podatnika dochodzi do przyrostu majątkowego o charakterze definitywnym, czyli bezzwrotnym. O wystąpieniu korzyści majątkowej można mówić zarówno w sytuacji zwiększenia aktywów, jak i zmniejszenie pasywów. W związku z tym, z reguły umorzenie zobowiązania powoduje po stronie podatnika powstanie przychodu.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Umorzenie długu bez podatku dochodowego?

Poręczyciel nie uzyskuje żadnego przysporzenia z tego tytułu, że wierzyciel umorzył dług dłużnikowi. Dlatego też umorzenie takiego zobowiązania nie skutkuje powstaniem u niego przychodu, który byłby opodatkowany.


Zdarza się, że wskutek pewnych zdarzeń (np. porozumienia z bankiem), poręczyciel zostaje zwolniony ze swojego zobowiązania. Powstaje pytanie, czy takie zwolnienie powoduje po jego stronie powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu. W celu udzielenia odpowiedzi na to pytanie należy odnieść się do istoty umowy poręczenia.
Przez umowę poręczenia należy rozumieć umowę cywilnoprawną, na mocy której jedna ze stron, zwana poręczycielem, zobowiązuje się wobec wierzyciela, że wykona zobowiązanie dłużnika, gdyby ten ostatni sam go nie wykonał (art. 876 § 1 Kodeksu cywilnego). Celem poręczenia jest więc zabezpieczenie spłaty cudzego długu.

Mając na uwadze charakterystykę umowy poręczenia należy stwierdzić, że wskutek jej zawarcia, po stronie poręczyciela nie następuje jakiekolwiek przysporzenie majątkowe. Nie korzysta on bowiem z udzielonych środków, a jedynie zabezpiecza ich spłatę. Wobec powyższego, umorzenie zobowiązania związanego z poręczeniem nie będzie generowało po jego stronie przychodu. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9.12.2016 r., (znak: 0461-ITPB2.4511.788.2016.1.ŁS) oraz w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12.05.2016 r., (znak: IPPB4/4511-331/16-2/MS1).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: