Usługi stolarskie z odwrotnym obciążeniem w VAT?
2017-05-18 13:45
Kiedy usługi stolarskie bez podatku VAT? © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kto i kiedy składa informację VAT-27 z odwrotnym obciążeniem?
Wnioski takie wynikają z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 marca 2017 r., nr 1462-IPPP3.4512.31.2017.3.RM. Czynny podatnik VAT świadczył usługi stolarskie jako podwykonawca. Usługi te polegały na wykonywaniu i montażu zabudowy holu windowego, paneli ściennych z płyt meblowych oraz parapetów z blatów meblowych. Usługi e zostały zakwalifikowane do grupowania PKWiU 43.33.29. Ponadto wnioskodawca zajmował się także wykonywaniem i montażem kabin WC z płyty meblowej - te usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 43.39.19.Załącznik nr 14 do ustawy o VAT
Pozycja 34 załącznika nr 14 do ustawy o VAT zawiera grupowanie 43.33.29.0 „Pozostałe roboty związane z wykładaniem podłóg i ścian (włączając tapetowanie), gdzie indziej niesklasyfikowane”, zaś pozycja 38 załącznika grupowanie 43.39.19.0 „Roboty związane z wykonywaniem pozostałych wykończeniowych robót budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych”.
Na tej podstawie organ wydający interpretację uznał, że usługi będące przedmiotem wniosku mieszczą się w grupowaniach klasyfikacyjnych wskazanych przez ustawodawcę pod poz. 34 i 38 załącznika nr 14 do ustawy. Na powyższe ustalenia nie wpływa fakt, że przedstawione przez Wnioskodawcę symbole klasyfikacji dla świadczonych usług są sześciocyfrowe. Jak bowiem wynika z Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (2008) cyfra „0” umieszczona na ostatnim miejscu symbolu oznacza jedynie, że dane grupowanie nie podlega podziałowi na tym poziomie. Wobec powyższego brak cyfry „0” na ostatnim miejscu klasyfikacji przedstawionej przez Wnioskodawcę nie wyklucza przynależności świadczonych usług do grupowań PKWiU wskazanych pod poz. 34 i 38 Załącznika nr 14 do ustawy.
Dyrektor KIS odniósł się też do pozostałych warunków stosowania odwróconego VAT na usługi budowlane, które w rozpatrywanej sprawie także zostały spełnione. Otóż pierwszy z nich wskazuje, że stronami transakcji muszą być czynni podatnicy VAT zaś sama usługa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku.
fot. Photographee.eu - Fotolia.com
Kiedy usługi stolarskie bez podatku VAT?
Drugi z warunków odnosi się dodatkowego statusu usługodawcy. Aby zastosować odwrotne obciążenie, musi on świadczyć swoje usługi jako podwykonawca.
Również ten warunek został tutaj spełniony. W związku z tym organ w wydanej interpretacji nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że świadczone usługi winny być rozliczone w ramach odwrotnego obciążenia.
W interpretacji przypomniano też o szczególnych elementach, jakie powinna zawierać faktura dokumentująca sprzedaż w ramach odwrotnego obciążenia. Z jednej strony nie powinna być w niej zawarta zarówno stawka jak i kwota podatku. Cena winna tutaj być wyrażona wyłącznie w wartości bez podatku.
Z drugiej strony faktura taka winna być opatrzona adnotacją „odwrotne obciążenie”.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)