Urząd skarbowy nie przekaże zwrotu VAT na podatek od nieruchomości
2017-03-30 12:27
![Urząd skarbowy nie przekaże zwrotu VAT na podatek od nieruchomości [© shake_pl - Fotolia.com] Urząd skarbowy nie przekaże zwrotu VAT na podatek od nieruchomości](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zwrot-VAT/Urzad-skarbowy-nie-przekaze-zwrotu-VAT-na-podatek-od-nieruchomosci-190552-200x133crop.jpg)
Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innych zobowiązań podatkowych © shake_pl - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot VAT a przyszłe zobowiązania podatkowe
Wykazanie kwoty VAT do zwrotu skutkuje co do zasady tym, że pieniądze te - w określonym terminie są przelewane na konto bankowe podatnika zgłoszone w urzędzie skarbowym. Tak się jednak dzieje pod warunkiem, że podatnik nie posiada zaległości podatkowych.Jeżeli zatem podatnik posiada w urzędzie skarbowym zaległości podatkowe i wykazuje zwrot z tytułu VAT, ten w pierwszej kolejności zostanie wykorzystany na poczet pokrycia tych zaległości wraz z należnymi od nich odsetkami za zwłokę (liczonymi do dnia złożenia deklaracji, w której wystąpiono o zwrot). Działanie takie organ podatkowy podejmie z własnej inicjatywy. Nie jest tutaj konieczny wniosek podatnika.
Sam zainteresowany może też zawnioskować o zaliczenie kwoty zwrotu na poczet uregulowania bieżących albo przyszłych zobowiązań podatkowych (gdy ten oczywiście nie jest wykorzystywany do uregulowania zaległości podatkowych). Z powyższego podatnicy często korzystają, poprzez zaliczenie takiego zwrotu (w całości lub części) na poczet uregulowania zaliczek na podatek dochodowy czy w innych przypadkach. Tutaj wniosek podatnika do takiego sposobu rozliczenia zwrotu jest już wymagany.
Podatki nie są jednakże płacone tylko do urzędu skarbowego. Część z nich (chociażby podatek od nieruchomości, środków transportowych) jest przypisany do organów jednostek samorządu terytorialnego. Stąd powstaje pytanie, czy na mocy art. 76 w zw. z art. 76b §1 Ordynacji podatkowej podatnik może wnosić o to, aby wykazany zwrot z tytułu podatku VAT został zaliczony na poczet np. podatku od nieruchomości należnego innemu organowi?
fot. shake_pl - Fotolia.com
Zaliczenie zwrotu VAT na poczet innych zobowiązań podatkowych
Zwrot VAT może być zaliczony na poczet innych zobowiązań podatkowych, ale w ramach jednego urzędu. Nie można natomiast wnosić do skarbówki o przekazanie tego podatku do gminy tytułem zapłaty podatku od nieruchomości.
Sprawa okazała się na tyle skomplikowana, że jej rozstrzygnięciem zajął się Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmioosobowym (uchwała z dnia 27.03.2017 r. sygn. akt I FPS 9/16).
NSA uznał, że artykuł 76 §1 w związku z art. 76 b§ 1 Ordynacji podatkowej nie daje podstawy do zaliczenia przez naczelnika urzędu skarbowego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług na poczet zobowiązań podatkowych, do których określenia czy ustalenia właściwy jest organ jednostki samorządu terytorialnego.
Niestety na chwilę obecną nie zostało jeszcze opublikowane uzasadnienie do podjętej uchwały, zaś sędziowie nie byli jednogłośni. Jak donosi „Rzeczpospolita”, przepisy w obecnym kształcie nie uprawniają naczelnika urzędu skarbowego do zaliczenia nadwyżki VAT na poczet zobowiązań podatkowych, dla których właściwy jest inny organ (jednostki samorządu terytorialnego).
Za powyższym przemawia m.in. to, że organy muszą z urzędu przestrzegać swojej właściwości miejscowej, zaś omawiana instytucja zaliczenia zwrotu jest jedną z form poboru daniny skutkująca wygaśnięciem zobowiązania. Do poboru danin są natomiast uprawnione jedynie te organy, która są ich beneficjentami.
Ponadto długi czas, który upłynąłby pomiędzy złożeniem wniosku o zaliczenie zwrotu a faktyczną wpłatą na konto odpowiedniego organu jednostki samorządu terytorialnego zdaje się ingerować w samodzielność finansową tej ostatniej. Nie można też zapominać, że postanowienie o zaliczeniu zwrotu ma charakter aktu administracyjnego, a nie jest jedynie operacją arytmetyczną.
![VAT a przeniesienie własności nieruchomości za zaległości podatkowe [© Kurhan - Fotolia.com] VAT a przeniesienie własności nieruchomości za zaległości podatkowe](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/termin-przedawnienia/VAT-a-przeniesienie-wlasnosci-nieruchomosci-za-zaleglosci-podatkowe-241474-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)